Menu

V předchozí části seriálu jsme si popsali jak vypadá tětiva na reflexních lucích a zhruba naznačili jaké materiály se na ní běžně používají. Ukázali jsme si také jak namotat středovou omotávku...


Ve druhé části seriálu dokončíme přípravu prostředku tětivy namotáním lůžka, ukážeme si jak tětivu svázat, tak aby se nerozmotávala, pokud ji nemáme napnutou na luku. Utrousíme pár slov o její údržbě a ukážeme si jak si jednoduše, ale efektivně přivázat luk k ruce.

Namotání lůžka

S motáním lůžka narozdíl od zdánlivě složitějšího motání omotávky vždycky celkem bojuji. Pro jeho přípravu budete potřebovat trochu manuální zručnosti a není na něj žádné mechanické udělátko, které by vám ho usnadnilo (alespoň o žádném nevím). Hodí se při něm buď další ruka navíc, nebo něco lepivého, co vám nit přichytne k omotávce. Začneme tím, že ze špulky nitě ustřihneme delší kousek materiálu o délce cca 20 cm. Vím je to plýtvání, ale budete potřebovat nit z obou stran za něco chytit a pořádně utáhnout, což se vám v případě kraťoučké nitě bude dělat blbě.

V prostředku nitě uděláte smyčku a přiložíte nit k bodu kde chcete začít namotávat. To je právě ta fáze, kdy se hodí lepivý vosk, nebo ideálně třetí ruka, která vám smyčku na tětivě přidrží.


01 luzko prilozeni


Jeden volný konec necháte ležet ladem a druhým ho začnete závit po závitu přemotávat směrem k připravenému očku. Po pár závitech, až bude část lůžka dostatečně veliká konec kterým motáte provléknete očkem.


02 luzko motani


Za oba konce nitě chytíte a pořádně utáhnete. Uzel který takto vytvoříte uděláte vlastně pod omotávkou, která ho svou pevností svírá. Čím více v této fázi utáhnete, tím pevnější výsledná část lůžka bude.

03 luzko utazeni


Přebytečné konce ustřihnete a zaškvaříte zapalovačem. Výhoda oproti prouzlovaným lůžkům je zejména ve snadnosti odstranění. Sundáte ho jednoduše po rozstřihnutí jediného očka.


04 luzko vysledeki

 

Svázání oček tětivy

Máte-li tětivu připravenou ke střelbě, budete poměrně záhy řešit problém co s ní, když jí budete potřebovat sundat z luku. Pokud jí hodíte volně do tašky, sama se vám rozmotá a vy budete po každém sestavení nestále nastavovat správné předpětí luku. Ukážeme si proto jednoduchý chvat umožňující se tomuto problému vyhnout.


05 ocka tetivy


Tímto způsobem se běžně svazují spíše tradiční tětivy bez omotávky oček. S omotanými očky je doporučeno použít anti twister (u průmyslově motaných tětiv bývá v součástí balení), což je jednoduché plastové očko do něhož obě očka zacvaknete. Tím zabráníte překroucení tětivy. Jako nouzovku ovšem můžete použít i provázání oček.


06 anttwister

 

Finger sling

Poslední technikou našeho lukostřeleckého provázkového juda, kterou si ukážeme je způsob, jak správně přivázat luk k ruce při výstřelu. Existuje několik variant poutání luku z nichž na některé budete potřebovat speciálně zkonstruované poutka. Volba poutka závisí i na vkusu a pocitech střelce. Proto je těžké říci, které řešení je lepší či horší. Každému vyhovuje něco jiného. To nejjednodušší a zároveň velmi efektivní je takzvaná tkanička (finger sling). Což není nic jiného než tkanička od bot, nebo prádelní šňůra svázaná do očka a důmyslným způsobem provázaná mezi prsty.

Velikostí očka snadno nastavíte volnost luku. Můžete si ho umotat buď hodně napevno, nebo naopak na volno. Moc pevné sevření může mít vliv na přesnost výstřelu. Volný luk by vám naopak mohl vyklouznout. Proto je dobré ho mít tak akorát. Je také vhodné nechat si tkaničku za uzlem delší, aby vlastní vahou přirozeně padala dolů a nehrozilo, že se vám připlete do výstřelu. Konce tkaničky je dobré zavařit plamenem, aby se nerozmotávaly. Nevýhodnou tkaničky je poněkud nepohodlnější manipulace při svlékání a navlékání.


08 finger sling


Technika navlékání je podobná jako při hře "přebírání" což bývala častá kratochvíle dětí předškolního věku před érou počítačů a mobilů. Navléknete si smyčku na prsty obou rukou. Nadhmatem vytvoříte na všech prstech malé smyčky. Ukazováček a palec spojíte na obou rukou současně do tvaru O a přetáhnete smyčku z palce na ukazováček a následně z ukazováčku ruky kterou držíte tětivu na palec ruky v níž třímáte luk. Ten si pak můžete smyčkou obkroužit, tak aby vám při výstřelu nevylétl z ruky. Čím více střed zatlačí do smyčky, nebo dáte prsty od sebe, tím víc se celá smyčka utáhne. V povolení ji naopak snadno sejmete z ruky.

 

Údržba tětivy voskem

Další z šikovných primitivních motacích hmatů je na bowhunteru již zmíněné stažení vosku z tětivy pomocí nitě. Tětivu byste měli občas mazat, aby si udržela své vlastnosti, nebo pokud se vám začne třepit. Zpočátku asi nebudete vědět nakolik mazat. Nemusíte se ale bát, že byste voskovali moc. Pokud nemáte ten správný odhad, navoskujete zkrátka tětivu více a přebytečný materiál stáhnete pomocí nitě, která v záhybech nechá vosku právě tak akorát.


07 stazeni vosku


Vosk se hodí i pro jiné věci než jen údržbu tětivy. Osobně s ním podmazávám všechny nejištěné šroubky co jich na luku je. Vosk v závitech působí lepivým účinkem a šrouby pak nemají tendenci se samy povolovat. A věřte, že se po čase střílení povolí ať je utáhnete jakkoli pevně. Zamatlal jsem s ním dokonce i utra přesný závitový dřík buttonu Baiter, z čehož šli někteří kolegové do mdlob :-) Já mám ovšem slunce v duši, jelikož button utáhnu právě jednou při skládání luku a dále už se o něj nestarám. Odpadají tedy přehlédnutí buttonu povoleného uprostřed závodu apod. Na rozdíl od lepidla vosk snadno nahřejete a setřete, případně pak plochu dočistíte ředidlem, takže nejde o nevratnou změnu.


09 vax


Otázka jaký vosk použít se v lukostřelecké kavárně až tak moc nediskutuje. Připadá mi, že hodně lidí tětivu ani moc nemaže, natož aby řešili čím. Osobně jsem zkoušel dva vosky. Velký levný červený, co je na obrázku a pak třikrát dražší a pětkrát menší speciál určený pro kladkové luky s příměsí silikonu. Žádný zásadní rozdíl ve funkci jsem ale nezaznamenal. Při ceně tětiv na reflexní luky se to snad ani nevyplatí řešit.

Tolik tedy z kuchařky lukostřeleckého namotávače a jeho hmatů, které jsou možná většinou primitivní, ale jak účinné! Vidíte, že pojem provázkového juda není vůbec od věci, protože kouzlo ukázaných technik stojí právě na elegantní jednoduchosti s jakou můžete utáhnout provázky pomocí sebe sama. A čím víc je používáte tím, víc jsou utaženější. Je to snadné, když už víte jak na to, ale sami to asi nevymyslíte. Ať vám slouží.

ML.


disbut2