Menu

flash-Bear logo-white25.září 2014 představila firma Bear hlavní novinku pro rok 2015. Model Arena 30/34, bude novou "vlajkovou lodí" a tedy nástupcem Agendy. Současně se objevily i docela zajímavé novinky u "sesterské" firmy Trophy Ridge ...

Bear Archery

O něco dříve než obvykle (cca týden) ukončila oficiální prezentace firmy BearArchery všechny spekulace a "zaručené šuškandy" na téma, na co nového se máme těšit a co budeme závidět šťastnějším kolegům v příštím roce :-) Představila nový luk - nejvyšší model své produkce, nazvaný ARENA.

 

Arena 30 a 34

t-arena30 camo productje logickým pokračováním vývoje posledních 2 let. Nejdříve to byl Motive 6/7 s novými hybridními kladkami H13. V minulém roce ho na špičce nahradila Agenda 6/7 se stejnými kladkami, ale novým tělem a vylepšeným uchycením ramen a vodičem lanek. No a nyní na trůn usedá Arena. Pojďme se ve zkratce podívat, co je nového (k dispozici jsou pochopitelně pouze oficiální informace a fotky, a tak doufám, že něco nepopletu nebo nepřehlédnu) :

Dvě velikosti 30 a 34 

tohle je asi největší zajímavost. Ten samý luk, s naprostou identickou technologií a parametry, bude nabízen ve dvou velikostech ATA (vzdálenost od osy kladky k ose kladky). Model 30 má skutečnou hodnotu ATA = 30,5". Jde tedy o docela značné zmenšení oproti Motivu nebo Agendě (o 1,5"). Je mi jasné, že tohle je otázka osobních preferencí nebo spíše vkusu, ale 30" mně osobně přijde už jako hodně málo. Už 32" mi napoprvé (oproti mému Anarchy s ATA 35) přišla jako dětská hračka ... A teď tohle ... no já osobně nevím. Ale znovu opakuji, tohle je věcí osobního názoru.

Jiná věc je, že s kratší ATA jsou spojeny i konkrétní výhody či nevýhody. Výhodou bude bezesporu lepší manévrovatelnost ve stísněných podmínkách. Lovci, kteří preferují lov z "blindu" (přístřešek) nebo ze šplhacích posedů třeba zmenšení luku ocení. Nevýhodou zase může být ostřejší úhel, kerý bude svírat natažená tětiva a  stím související možné komplikace se svíráním šípu a s pozicí PeepSightu, nebo to, že luk není při držení tak stabilní a bude vyžadovat lepší střeleckou techniku.

Ale, berte mě prosím s rezervou. Na současném trhu je už delší dobu od různých výrobců spousta modelů s ATA=30 a prodávají se "jako housky na krámě" (např. Hoyt Factor a Spyder, atd.) a majitelé jsou maximálně spokojení. Navíc, dnes už koupíte i mnohem kratší luky, třeba i s ATA = 28". Lze tedy říct, že Bear se tímto zkrácením vydál pouze osvědčenou a už vyzkoušenou cestou.

Model 34 naopak vychází vstříc "pamětníkům", kteří pamatují luky mnohem delší a současné zkracování nesou těžce. Přitom ATA 34 byl ještě před několika lety "superkrátký" luk, ale dnes už patří mezi ty delší. Díky 4" navíc (2" oproti Motive a Agendě) sice bude ve stísněném prostoru trošičku víc zavazet, ale pokud preferujete lov ve volném terénu, pak se vám luk odmění lepší stabilitou při míření a střelbě. 

Brace Height 6,5

Jak u Motivu tak i u Agendy jste si mohli vybrat mezi dvěma modely označovanými jako 6 a 7, které se lišily rozměrem Brace Height. Zda chcete luk "ostřejší" s BH=6" nebo o malinko pomalejší, ale tolerantnější, s BH=7". Arena už ale nabízí pouze jedinou velikost BH a to přesně uprostřed = 6,5". Firma tvrdí, že jde o optimální kompromis právě mezi výkonem a tolerantností luku. Budiž :-) 

Nové hybridní kladky 

Další podstatnou novinkou jsou nové hybridní kladky H15. Jak z pojmenování, tak i z obrázku je zřejmé, že jde o další vývojovou variantu dosavadních H13. Tedy systém Cam 1/2, docela agresivní tvar kladek, vysoký výkon, ale pocitově slušný a jemný nátah. H13 se povedly a H15 mohou být už jen lepší.

Asi největší novinkou u H15 je duální DrawStop  - tedy to, jak je ukončen nátah. U H13 byl na kladce namontován gumový kolíček, který se na konci nátahu opřel o tětivu a tím další nátah zarazil. U kladek H15 toto zůstává, ale přibyla možnost použít jiný "kolíček" (DrawStop), který se opře nikoliv o tětivu, ale o rameno luku. Výsledkem by měla být mnohem "pevnější zeď" na konci nátahu. Rameno luku, na rozdíl od tětivy neuhne ani o fousek - pocit z "dorazu"  by měl být tedy mnohem zřetelnější ... a něktěří střelci, hlavně ti se sportovní minulostí, se na toto hodně těší.

Modifikované tělo (riser)

Tělo u Areny se hodně podobá tělu u Agendy. Taky proč ne, když se osvědčilo a líbí se. Nicméně drobné rozdíly to jsou. Najdete i malé rozdíly mezi modelem 30 a 34.

Ostatní věci zůstávají stejné jako u Agendy (tedy alespoň na fotkách to tak vypadá). Stejný je vodič lanek (Hinge Guard), stejné je držadlo (grip), tlumiče tětivy a uchycení ramen (Limb Pockety). Bear tedy jde cestou postupného vývoje, což je logické, protože předchozí dva modely se hodně povedly. 

S ohledem na zvýšený Brace Height trošku poklesla maximální teoretická rychlost IBO. Z hodnoty 350fps u Areny 6 teď firma deklaruje 345 fps u Areny 30 a 340 fps u Areny 34. Jde o naprosto minimální rozdíl. Obě Areny i nadále budou patřit mezi nejvýkonější luky na trhu.

Luk se bude prodávat ve 3 stupních napínací síly - 50, 60 a 70 liber. Délka nátahu je měnitelná prostřednictvím otočného modulu v kladce v rozsahu 25,5" až 30" a LetOff zůstává na 75%. 

No a poslední novinkou jsou barvy. Oproti standardní nabídce černé a camo (Realtree Xtra Green) přibyly docela netypické barvy olivově zelená a světle hnědá (Tan). Přiznám se, že osobně moc netuším proč bych si měl kupovat luk v takovém barevném provedení, ale na US fórech naopak způsobily docela pozdvižení. Takže opět - otázka vkusu :-)

Cena za obě Areny je stejná, jako byla u top modelů v minulých letech = 899 USD.

 

TRAXX a TREMOR a BOUNTY

Dalšími novinkami v nabídce jsou tři nové luky. Jedná se o modely střední kategorie a proto se jim, s dovolením, nebudu věnovat nikterak detailně. Pokud by měl snad někdo zájem, klidně můžeme provést detailnější rozbor po emailu nebo v diskuzi pod článkem.

Traxx - pěkný luk, rozumné velikost (necelých 32") s osvědčenými kladkami H13 a v příjemnější cenové kategorii 650 USD. Podle mého jde o náhradu za model METHOD, který letos vypadl z nabídky. 

Tremor - v podstatě jeden z posledních zástupců staršího systému kladek - Single Cam v nabídce Bearů. Další dva modely už jsou pouze dámský a dětský luk. Dle mého názoru Bear systém SingleCam už definitivně opustil a Tremor má za úkol pouze "posbírat" ty zákazníky, kteří by prostě z nějakého důvodu ještě chtěli "Beara se singlem".

Bounty - dámský luk.

no a ještě bych připomněl, že další dvě novinky pro rok 2015 uvedl Bear už o cca 2 měsíce dříve .. jde o modely Crux a Cruzer .. článek o nich najdete zde.

 

A co naopak v nabídce už nenajdeme ...

V souvislosti s nabídkou nových modelů došlo pochopitelně i k odstranění některých starších modelů. Takže, co v nabídce Bearů pro rok 2015 chybí ?

  • Anarchy - model Anarchy s klasickým SIngle Cam už v podstatě skončil minulý rok, ale v nabídce ještě přetrvával. Teď je definitivní konec. Legenda definitivně končí. 
  • Anarchy HC - tohle je pro mě překvapení. Novinka a model roku 2014, který měl být "starým dobrým Anarchy", ale byl vybavený kladkam H13. Přežil v nabíce pouze jednu sezónu a je fuč. Hmm ?
  • Motive 6 a 7 - jasné. Topmodely roku 2013 už nemají v nabídce roku 2015 co dělat :-) Úžasné luky, které spolu s Anarchy definitivně potvrdily nastartovanou obrodu značky BEAR, tak odchází do historie.
  • Agenda 7 - tohle je další překvapení - zatímco Agenda 6 pochopitelně zůstává i pro letošek, její sestra se zvětšenou Brace Height (7)  je fuč. Tohle mi moc hlava nebere, ale na to u Bearů asi moc nehledí :-)


A to je asi vše ...  pokud vás něco z nabídky zaujalo, pak další informace najdete pochopitelně na webu Bear Archery. Případně katalog ve formátu PDF najdete zde ... 

 

Trophy Ridge

tr-logoProtože firmu TrophyRidge lze označit jako sesterskou (s Bear Archery jsou majetkově propojeny), dalo se očekávat, že se něco nového a snad i zajímavého objeví ve stejném termínu i u nich. Takže ve stručnosti, co to tu máme :

React Pro - nová, vylepšená verze populárních  5-ti pinových mířidel REACT. Označení REACT udává, že mířídla používají tzv. SmartPin technolgii. Nastavíte pouze 2 piny pro různé vzdálenosti a ostatní se nastaví samy ve stejných rozestupech. Je to pěkné, elegantní, pohodlné a hlavně .. FUNGUJE TO. 

Mířidla TR React (starší, klasický model) mám a jsem s nimi naprosto spokojený. Jen mi vadí barevná kombinace pinů (dvě zelené vedle sebe) a trošičku postrádám větší možnosti skutečného nastavení - 2 a 3 osu, další jemná "hejblátka" atd ... Prostě nepatrně sportovnější duch by nezaškodil. Proto jsem se hodně těšil na případného nástupce ...

Nový model PRO skutečně vypadá na rozdíl od "klasického modelu" mnohem .. jak to říct ... no dejme tomu ... sportovněji. Je vyroben z hliníku, má nastavitelnou 2 a 3 osu. Jenže na obrázku to vypadá úplně stejně jako u staršího modelu. Takže otázkou je, jak přesně to půjde ve skutečnosti nastavovat, protože tohle u základního modelu tvrdili taky a nebylo to nic moc. Nezbývá než zatím věřit.

K dispozici pouze černá barva (?) a bohužel to vypadá, že zůstává i ta "pitomá" barevná kombinace pinů - zelená, zelená, červená, zelená, zelená, všechny ve velikosti 0.019". Skutečně netuším, proč nenabízí možnost si barvu a velikost pinů nakonfigurovat (třebas i za příplatek)

t-ReactPro

 

React Trio - vychází z verze REACT ONE - tento model má ale piny 3. Nastavíte si je pro 20, 30 a 40m a pokud potřebujete delší vzdálenosti, pak pomocí posuvného mechanismu posouváte celou hlavu mířidel a střílíte na třetí pin. Nápad .. no třeba i pěkný ..., ale bohužel provedení celých mířidel mi přijde stejně hnusné jako u modelu REACT ONE. Opět je to otázka vkusu a pokud jsem se někoho dotkl, pak se omlouvám, ale tohle bych si na luk asi nikdy nedal.

t-ReactTrio

 

Rest HX - Trophy Ridge je slavný svými "štětinami" Whisker Biscuit. Kromě toho nabízí také rest Revolution, který fungoval jako DropAway, ale na trošku jiném principu než u konkurence.

Nyní se v jejich nabídce objevuje "klasický padák" - tedy DropAway rest. Bohužel pouze z obrázku těžko poznat, zda se jedná o cable nebo limb driven rest a další detaily. Budeme si holt muset počkat na nějaké video, nebo další informace.

t-HXrest

 

Více informací (ale ne moc) najdete na webu Trophy Ridge. Katalog bohužel nenajdete .. nebo tedy já o něm nevím, protože poslední katalog, co je k dispozici na firemním webu, je z roku 2013 a to ještě s chybami :-(

 

Tak a to je asi vše. Tedy, co se novinek u těchto dvou firem týká. Trophy Ridge tak trošku s rozpaky, ale uvidíme .. možná jim křivdím.

Ale u Bearů je to jiná pohádka. Arena je krásná. Začínám přemýšlet, že bych ji, ve verzi 34, strašně moc potřeboval :-) 

H.