Menu

Když jsem vymýšlel jakým mířidlem osadit nový luk, padla mi do oka jedna z novinek roku 2012 firmy Trophy Ridge nazvaná React.  V principu jde o jde o klasické lovecké sight/mířidlo – tzv. Multipin. V sightu máte několik, zde konkrétně 5 zaměřovacích hrotů – pinů, umístěných pěkně nad sebou. Nic nového. Každý z nich je určený na jinou vzdálenost. Taky nic nového. Pomocí toho, co je nejvýše střílíte na nejbližší cíle, ten co je nejníž je pochopitelně určený na nejvzdálenější cíl. Zatím stále nic nového – vypadá to velmi podobně jako další lovecké sighty od jiných výrobců. Nicméně React se honosí technologií, kterou označuje jako Smart Pin Technology.

 react

 

 

Smart Pin Technology - O co jde?

U běžného sightu s více piny je na střelci, aby si každý pin „zastřílel“. Tzn. rozhodl se na jakou vzdálenost bude pin „sloužit“ a pak jej vertikálně nastavil tak, aby trefoval střed terče. S dalším pinem totéž, jen pro větší vzdálenost, a s dalším totéž atd. V praxi pak máte 5 pinů, které jste si všechny sami nastavili a vypadá to třeba nějak takto :

První pin = 20m, Druhý pin = 30m, Třetí pin = 40m, Čtvrtý pin = 50m, Pátý pin = 60m

Je jen na vás, abyste si zvolili, pro jakou vzdálenost budete který pin používat a pak si sami na tuto vzdálenost tento pin „zastřílíte“. Prostě s ním pohybujete nahoru či dolů tak dlouho až vaše šípy dopadají kam mají.  Každý pin má své vlastní nastavení – většinou někde na boku najdete šroubek, kterým se pin ovládá. Pochopitelně pořádně zastřílet všechny piny není jen tak. Strávíte nad tím spoustu času, vystřílíte spoustu šípů, bolí vás záda, ruce, nohy od neustálého chození k terči a zpět .. prostě máte toho dost.

 

U Reactu je to trošku jinak. Začínáte, stejně jako u klasického sightu, u prvního pinu, který se zde označuje jako fixní. Stoupnete si třeba na 20m a nastavujete, až to prostě „sedí“.  Nastavení tohoto základního pinu se provádí ovládacím šroubkem na boku sightu – nahoru či dolů se tak pohybuje celá „hlava“ (všech 5 pinů společně i s ochranným kruhem). Jakmile máte nastavený první pin, přesunete se na další zvolenou vzdálenost – třeba 30m. A střílíte znovu, nyní už ale zaměřujete pomocí druhého pinu. A opět nastavujete. Ale tentokrát jinak. Nastavení se provádí pomocí jiného ovládacího kolečka/šroubku nahoře na sightu. Pokud kolečkem otočíte, do pohybu se dají všechny piny kromě prvního. Ten zůstává fixní, ale ostatní se pohybují. A každý z nich se pohybuje jinak. Při daném otočení se druhý pin posune trošku, třetí o fousek víc, čtvrtý ještě víc a nejvíc se hýbe poslední pátý.

Nicméně nás zatím zajímá pouze druhý pin. Střílíme a trpělivě nastavujete jeho pozici tak, aby „seděla“ na vaši zvolenou vzdálenost 30m. Hotovo ... vlastně HOTOVO, protože v této chvíli máte nastavené i piny 3, 4 a 5. Jsou automaticky nastavené pro vzdálenosti 40m, 50m a 60m.

Jak je to možné ? Jak jste si všimli, při nastavování druhého pinu se pohybují i ostatní, jen jejich pohyb není lineární – tzn. každý další pin se pohne o větší kousek než předchozí. Jejich pohyb v podstatě kopíruje balistickou křivku šípu. Tím, že jste zadali dva body z této křivky, mohl sight „dopočítat“ její podobu a z ní odvodit i pozici pro ostatní piny. Pochopitelně sight nic nepočítá, není tam žádný počítač, vše je řešeno mechanicky nelineárním převodem, který posunuje piny.

Tohle vážně funguje ?

Věřte nebo ne, ale funguje to.  Pochopitelně, že stále máme na mysli, že se jedná o lovecká mířidla. Špičkový střelec v Olympijském finále by jim asi budoucnost své kariéry nesvěřil, ale pro lovecké použití je jejich přesnost naprosto dostačující. Když si projdete diskuze a recenze, najdete v podstatě jen samé pozitivní reakce a hodnocení.

Nicméně React má i svá omezení a je dobré je znát :

  • Sight, respektive jeho model balistické křivky, vychází z moderních silných luků. Na problém údajně narazili majitelé slabších a pomalejších luků, kdy jim prostě „nejvzdálenější“ piny na velké vzdálenosti už „neseděly“.  Někde sem dokonce i našel zmínku o údajném limitu použitelného luku kolem 270 fps IBO, ale nikde oficiálně tato hodnota uvedená není. Nicméně pokud máte moderní silný luk kolem 60# a více, neměli byste mít problém.

  • Piny se „rozestaví“ pro stejný odstup jako je odstup mezi pinem 1 a 2. Tedy, pokud je rozdíl mezi prvním a druhým pinem 10m (vzdálenosti 20m a 30m), pak tento odstup bude stejný i pro všechny další (stále po 10m) - tedy 40, 50, 60m. Pokud by rozdíl mezi prvním a druhým byl např. 15m, pak stejný rozestup bude i mezi dalšími – sight tedy bude nastaven pro 20, 35, 50, 65 a 80m.

  • Sight vám neumožní nastavení s různými „kroky“ např. 20, 30, 45, 60 a 90m. Což může být problém, pokud něco tak netypického skutečně potřebujete – např. na krátké vzdálenosti lovíte a na 60 a 90 machrujete před kamarády na střelnici.

  • Stále mějte v patrnosti, že nastavujete jen první pin a pak jeden další. Nemáte žádnou možnost ovládat konkrétní pozici jednotlivých pinů. Nikde nejsou žádné šroubečky, kterými byste si mohli výsledek „o fousíček“ doladit, pokud se vám zdá, že to nesedí (abych byl úplně přesný, uvnitř nějaké šroubky najdete, ale hýbat se s nimi asi nemá. Co by se stalo nevím, protože já to nezkoušel).  

Pokud jste normální uživatel, nebude není to pro vás žádné omezení. Pokud máte důvod k nestandardnímu nastavení, nebo prostě chcete mít pod kontrolou každou desetinku milimetru, můžete mít s touto vychátavkou problém.

Já osobně jsem se s žádným zásadním problémem nepotkal – naopak vše funguje jak má. React mám v tuto chvíli na obou lucích a funguje bez problémů. Mám jej nastavený na 10/20, 30, 40, 50 a 60m. Těch 10/20 znamená, že stejný pin používám jak pro 10 tak i pro 20m – vzhledem k ploché balistické křivce mých luků je stejný záměrný bod pro obě vzdálenosti.  Nejsem žádný extra střelec, ale pokud já něco nezvorám, šípy dopadají kam mají i na 40 nebo 50m. Občas je mi sice trošku líto, že nemůžu zajít na 90tku a zkusit si to, ale buďme upřímní- střílím blbě i na těch 60m, tak co bych lezl na 90, že? Pro mě osobně tedy React funguje skvěle.

 

A co jinak ?

Pokud pomineme výše popsanou SmartPin Technology, je React víceméně sight jako každý jiný v jeho třídě.

  • Jak již bylo řečeno má 5 pinů, což já osobně považuji za rozumný kompromis. 3piny mi přijdou málo a 7 pinů už hrozně moc (než bych se dopočítal na které mířit, byl by večer). Piny mají zelenou barvu, jen třetí je červený.

  • Velikost pinů je 0.019“ což je rozumný, všestranně použitelný průměr.  Všechny piny mají stejný rozměr. Existují mířidla, která mají pro vzdálenější piny menší průměr, což mi přijde jako zajímavý nápad, ale u Reactu nic takového nehledejte.

  • Jednotlivé piny jsou nasvětleny optickými vlákny, která sbírají světlo z okolí a promítají ho do hrotu pinu. Pin tak zdánlivě svítí i během dne (bez použití dodatečného osvětlení). Bohužel množství „sbíraného“ světla není možné ovládat - pokud např. trénujete za opravdu jasného dne, piny někdy svítí až moc a vy je nemáte jak „vypnout“ (jde to provizorně řešit černou „telepáskou“, zakrývající co nejvíc optická vlákna).

  • Sight lze nastavovat ve dvou rovinách. O vertikálním nastavení (elevation) celého sightu (přesněji části s piny a ochranným kruhem) jsme již mluvili v souvislosti s nastavením prvního pinu. Další možností je tzv . „windage“ . tedy posun hlavy sightu v horizontální rovině (vlevo/vpravo).

  • Bohužel u Reactu si můžete nechat pouze zdát o nastavení tzv. 3rd axis – třetí osy. Jde o podélné naklopení/nastavení hlavy sightu. 3rd axis je poměrně důležitá pro konzistentní a přesnou střelbu v extrémnějších náklonech směrem nahoru/dolů.

  • Co se mi moc nelíbí je vlastní provedení nastavování  výše uvedeného. K dispozici je vždy jeden fixační šroubek a jeden nastavovací. Když chcete změnit nastavení, povolíte fixační a začnete otáčet s nastavovací kolečkem/šroubkem který pracuje jako mikroposuv.

Teorie je pěkná, ale v praxi už se mi to tak moc nezdá. Jakmile povolíte fixační šroub moc, celá hlava sightu se uvolní a doslova „poskočí“ v dané ose. A je celá taková „pokleslá“ a docela se „viklá“.  Ona se sice při utažení zase vrátí zpět, ale tohle chování se mi sightu za 160$ moc nezdá. Pokud povolíte fixační šroub málo, chová se to civilizovaněji, ale zase nejde pořádně točit s mikroposuvem. Jedině s jistou dávkou zkušeností zvládnete oba šrouby ovládat tak, aby jste se nelekli, že se sight rozpadá. U jednoho s mých sightů nešlo navíc s mikroposuvem zpočátku skoro hnout (i když byl fixační šroub zcela volný). Až časem se to rozchodilo.

 

  • Pokud střílíte v horších světelných podmínkách je součástí sightu také osvětlení. Takový malý váleček obsahující UW LED diodu, který umí docela pěkně přisvítit piny, aby byly vidět. Je to fajn věc, ale provedení je takové trošku „made in China“ (ono to bezesporu čínské je).  Je to v podstatě dioda ovládaná potenciometrem, který svítí máo, svítí víc, ještě víc a nesvítí ... a tak dokola. Otáčíte a kromě změny světla pinů nemáte žádnou jinou zpětnou vazbu. Občas to zhasíná, občas to svítí když nemá a vytluče baterky. Napájení je vůbec věc. Jsou tam 3ks L736, což jsou takové pidibaterky do hodinek. Výsledkem je, že to svítit vydrží tak hodinku, dvě max 3 a jdete pro nové baterky. Při ceně bratru 30Kč za kousek to máte dohromady skoro „za kilo“. Začnete brzo přemýšlet zda svítit nebo ne a hlavně, začnete si začnete dávat pozor, abyste po střílení nezapomněli světlo vypnout. Což se stává, hlavně zpočátku, docela často ... díky chybějící jasné zpětné vazbě si nemůžete být jistí zda jste skutečně v pozici VYPNUTO .. piny pod vlivem okolního světla nějak svítí pořád a vy pořádně nevíte na čem jste.

Abych byl fér – ostatní mířidla, aspoň pokud vím, používají podobně „shit“ světélka, takže si ani u konkurence moc nepomůžete. Zajímavé ale je, že jsem koupil jedno extra do „foroty“. Stejné světlo, stejný "výrobce" – Trophy Ridge. Světlo, co mi přišlo, byla trošku jiná liga – z lepšího materiálu, výrazně lépe provedené, 3 světelné „pozice“, které pěkně zacvákávají .. hezké. Otázkou je, proč to samé není už na sightu při koupi. Nicméně, pokud byste náhodou u konkurence objevili nějaké supersvětlo, můžete jej možná použít, protože až na výjimky mají tyhlety blikátka stejný závit a podobnou velikost.

  • Docela se mi líbí materiál, ze kterého je sight vyroben. Jde o jakýsi polymer, který je velmi příjemný na dotek a hlavně je lehký. Jiný problém je, že po nějaké době přestavování sightu, se tam, kde do těla sightu tlačí fixační šroub, začne odlupovat barva. Je to sice na místě, které není skoro vidět, funkci to nevadí, ale zase .. chápal bych to u levného modelu, ale React je top model Trophy Ridge ... 

  • Uchycení k tělu luku není co vytknout – k dispozici je 6 sad montážních otvorů, takže sight můžete namontovat blíže k luku nebo dál, liší se i výška montážních otvorů. Vše slouží k tomu, abyste sight mohli připevnit tak, aby co nejlépe „seděl“ s vaším lukem – různá ATA luku, různý úhel tětivy, různě veliký peep sight.

  • „Hlava“ sightu – tedy ochranný kruh s piny má průměr 2,5“ což je docela hodně. Většina mířidel má dnes kolem 2“. Ničemu to nevadí, jen je potřeba brát tento rozměr v úvahu při volbě Peep Sightu. Budete potřebovat větší Peep, pokud chcete  při míření mít doporučovaný tzv."Circle to circle" – tedy aby vám kroužek PS pěkně a tak akorát zarámoval kruh sightu. Při jemném ladění vám pochopitelně pomůže, že sight má tolilk možností uchycení.

  • V hlavě sightu je dnes již standardní malá vodováha, která napoví zda luk při míření držíte rovně nebo jej nějak nakláníte. Bohužel, sight zůstal u pouhé vodováhy, která je dnes všude a nemá nejnovější vychytávky jako je např. Retina Display, která umožňuje kontrolu mnohem lepší, pohodlnější a rychlejší.

  • Celkově sight vypadá pěkně. Pokud jste estéti a záleží vám na tom, jak bude luk vypadat, pak budete asi spokojeni. Spousta přímých konkurentů vypadá podstatně hůře, nebo "levněji" nebo prostě tak nějak .. React je hezký sight. Prodává se buď v černé barvě nebo v provedení camo Realtree AP. Krásně se hodí k lukům od Bearu – ony ty dvě firmy k sobě mají také docela blízko, tak ještě aby ne :-)


Pokud bych měl udělat nějaký závěr. React je dobrý sight, který se pohybuje v lehkém nadprůměru loveckých vícepinových mířidel. Podobná mířidla, víceméně stejně vybavená,  ale běžně stojí kolem 80 až 100 $. React stojí 160 a vlastně jediné co za ty peníze dostanete navíc, je již zmíněná Smart Pin Technology. Jestli za to stojí nebo ne, je jen na vaší úvaze, vašich potřebách a stavu vaší peněženky.

 

Na druhou stranu je potřeba poznamenat, že Trophy Ridge rozhodně není hráčem nejvyšší ligy v loveckých mířidlech. Na trhu dnes najdete sighty s cenou kolem 300 i 350$. Ačkoliv jsou i tyto sighty deklarovány jako lovecké, svými možnostmi připomínají spíše speciály pro terčovou střelbu a možná jsou tak i převážně používány. V mnoha případech si sight můžete konfigurovat podle svých představ – typ uchycení, velikost hlavy, počet pinů, jejich velikosti a barvu, zda chcete nastavení 3tí osy atd atd ... Je opět na každém, aby zvážil co vlastně od loveckého sightu požaduje a k čemu to bude potřebovat a co je ochoten zaplatit.

 

Já osobně (v době vzniku tohoto článku) mám React na obou lucích a jsem v danou chvíli docela spokojen. Nicméně uvažuji, že pro Anarchy, bych časem zkusil nějaká lovecko/sportovnější mířídla. Nějaká hodně vychytaná. S co největším počtem všelijakých hejblat a čudlíků. Miluju hejblata a čudlíky ... Uvidíme ...

Pokud vás tohle mířidlo zaujalo, doporučuji k návštěvě stránky výrobce Trophy Ridge, případně můžete zapátrat po Youtube ... najdete spoustu odkazů a recenzí a hodnocení 

Na závěr jeden malý technický tip. Pokud se stanete hrdými majiteli Reactu a budete provádět jeho nastavení, nemusíte po nastavení prvního pinu nutně pokračovat na pinu č.2. Můžete klidně použít třeba čtvrtý pin a zastřílet si jej z příslušné vzdálenosti.

Např. po nastavení základního – prvního pinu na 20m jdu na 50m a střílím na čtvrtý pin. Ladím ho tak dlouho, až „sedí“. V tuto chvíli mám pochopitelně nastavené i piny č. 2 (pro 30m), pin č.3 (pro 40m) a pin č. 5 (pro 60m). Balistickou křivku jsem opět určil pomocí dvou bodů a ostatní se dopočítají. Jen mějte na paměti, že rozestupy mezi piny budou vždy stejné.

Zastánci této techniky tvrdí, že díky vzdálenějším bodům na křivce je výsledek přesnější. Něco na tom možná bude. Nicméně musíte být schopni na 50m střílet hodně dobře, jinak si to dokonalého vzorce zanesete značnou chybu.

No a úplně nakonec ještě pár fotek i s komentářem :

tb trandbeartb scratchtb lightmark

 

 H.


disbut2