Menu

V několika článcích zde na Bowhunter.cz najdete zmínku ohledně "Bow Vise". Pokud jste se, s touto neskutečně užitečnou pomůckou, ještě nesetkali, pojďme se podrobněji podívat o co vlastně jde.

 

Miláčku, mohla bys mi to, prosím, podržet ?

Ne není řeč o sexu, jde o vážnější věc .. pracujete na luku a nadáváte ... potřebujete, aby luk držel v nějaké konkrétní pozici. A k práci potřebujete obě ruce. Ať děláte, co děláte, jedna ruka prostě chybí. Hmmm.... Nezbývá, než zavolat manželku a poprosit ji o pomoc. Jenže ... ona buď právě nemá čas, nebo ho má, ale drží to blbě. V každém případě to skončí hádkou. Máte tohle zapotřebí ? :-)

 

Tak a teď vážně

Pokud na luku cokoliv děláte, potřebujete jej někam položit. Jenže, položený většinou leží jinak než potřebujete. Tak ho zkusíte otočit a zas to není ono. Tak ho zkusíte postavit, což by už bylo lepší, ale on pochopitelně nedrží. Mezitím vám luk několikrát málem spadne, občas I skutečně spadne, někde ho odřete. Jste na prášky. Je jen otázkou času než pochopíte, že takhle to vážně nejde.

Právě pro tento účel existuje zařízení, které se jmenuje Bow Vise (BV) což lze volně přeložit jako “svěrák na luk”. Má jediný účel – podržet luk v takové pozici, jakou potřebujete a podržet jej bezpečně. Luk dáte do BV, nastavíte a hotovo .. luk drží, vy máte obě ruce volné a můžete začít.

BV je téměř nezbytný, pokud potřebujete dát luk tzv. “do váhy” – nastavit jej tak, aby tětiva byla kolmá k zemi (a aby byl kolmý i v druhé ose). Nejen nastavit, ale hlavně ho tak podržet po tak dlouhou dobu, co bude potřeba.

Pokud začínáte a právě teď se vám podobná věc zdá jako naprosto zbytečná, zvažte jak moc to s vlastním servisem na svém luku myslíte vážně. Pokud hodláte jen střílet a vrcholem vašich servisních zásahů bude namontování nových mířidel, pak máte asi pravdu – bez BV se obejdete. Pokud ale budete instalovat Peep Sight, opravovat serving, instalovat D-loop, provádět  Základní Setup atd .. svůj postoj znovu zvažte. Napište si Ježíškovi. Bude to užitečný dárek za který budete děkovat pokaždé kdy jej použijete a budete nadávat sami sobě, že jste ho neměli už dřív.

 

OK, tak tedy Bow vise, ale jaký ?

BV seženete v nejrůznějším provedení. Liší se konstrukcí, výrobcem, spolehlivostí, komfortem i způsobem uchycení luku, cenou.

  • Uchycení přes otvor stabilizátoru

Do BV se luk uchytí pomocí šroubu, který se montuje do otvoru pro stabilizátor luku. Ten je u všech luků stejný (normovaný) a je dostatečně robustní na to, aby luk dokázal udržet. Na druhou stranu, před použitím BV musíte z luku svůj stabilizátor odmontovat.

Já osobně považuji toto uchycení jako nejhorší z možných.  Už proto, že bych musel neustále montovat stabilizátor tam a zpět. Za podobnou věc bych nebyl ochoten dát peníze, ALE ... ale toto řešení je naprosto ideální, že si zkusíte BV vyrobit svépomocí sami doma – viz níže. Pak ano ..

  •  Uchycení za rameno luku

Do BV uchytíte luk za jedno z jeho ramen, utáhnete „čelisti“ a hotovo. Pak si nastavíte BV tak jak potřebujete a hotovo. Toto je v podstatě klasické provedení. Liší se způsob provedení, možnosti pohybu-nastavení a pochopitelně cena.

 

Nemám v úmyslu zde vytvořit kompletní přehled toho co je na trhu. To už si v případě zájmu najdete sami. Jen pro ukázku si uvedeme dva modely :

 

tb-appleecvse

Apple Economy Bow Vise 

jak napovídá už název, jde o základní model BV za „přijatelnou cenu“ – cca 70 USD. Jednoduchá konstrukce, v typické firemní žluté barvě, umožní luk bezpečně sevřít mezi čelisti opatřené měkkým potahem, takže se rameno luku nepoškrábe.

Pro nastavení máte k dispozici pohyb ve dvou osách – nastavíte jednu, utáhnete šroub, nastavíte případně druhou, utáhnete šroub. Je to tročku zdlouhavé, ale plně funkční. Jen při některých extrémních polohách luku (např. naležato), kdy na BV působí celá váha luku „v páce“ musíte šrouby dotáhnout opravdu fest, aby se nepovolovaly.

Znovu zdůrazňuji, jde o tzv. „entry model“, kde jistý diskomfort je výměnou za nižší cenu. Nicméně je plně funkční. Osobně jsem ho docela spokojeně používal, než jsem jej vyměnil za výrazně lepší, ale také dražší OMP vise.

OMP Versa Craddle 360 Degree Bow Vise

tb-OMSviseNa rozdíl od předchozího jde naopak o jeden z „top modelů“.  Jeho ovládání je neskutečně pohodlné a flexibilní. Uchytíte luk, povolíte páku natočíte luk do naprosto libovolné pozice, utáhnete páku a hotovo .. luk drží jak přibitý. Žádné šmudlání s povolováním šroubů, žádné omezené nastavování. Pecka. Ale zaplatíte za ni 200 USD. Což už taková pecka není. To už je mnohdy polovina ceny dobrého luku.

Navíc, ani takové „dělo“ jako je OMP není bez chyb. Než mi začalo dělat opravdu radost, musel jsem ho trošku vylepšit. Detaily na konci tohoto článku

 

A ostatní

Jak už bylo řečeno, najdete jich mrak. Různé provedení, různé vychytávky. Různý výrobce a různá cena. Pokud na netu objevíte nějaký „ten váš“ model, doporučím dvě věci :

  • Zkontrolujte si, zda daný BV umí ramena vašeho luku. Většina moderních luků má ramena dělená – tzv. Split. A ne úplně každý (i když většina) split ramena zvládne. Pokud si nejste jisti, napište výrobci dotaz.

  • Zkuste si na vybraný model najít nějaké recenze. Třeba na diskuzním fóru Archery Talk určitě něco najdete. I Youtube stojí za zvážení. Velmi často dostanete odpověď na vaši otázku tzv. „na vlastní oči“.

 

Kutilové vítáni

tb-photovise

Bow Vise je ideálním cílem pro nenáročné domácí kutilství. Především v případě, že využijete otvor se závitem určený pro stabilizátor. Jediným problémem je pouze použitý závit, který je podle americké normy, takže budete muset někde sehnat šroub 5/16 x 24

V US byste si zašli do nejbližšího železářství, u nás je to trošku problém. Já pro tyto nemetrické šrouby vždycky volám do firmy Fabory. Šrouby sice někdy stojí jako kdyby byly určené pro NASA, ale co je hlavní - seženete je :-)

S pomocí tohoto uchycení jsem si vyrobil svůj první BV. Použil jsem k tomu fotografický stativ, který se mi tu válel bez většího použití už x let. Jen jsem vyměnil původní šroub (pro uchycení fotoaparátu) v destičce za větší, co jsem koupil a co pasuje do otvoru pro stabilizátor. Hlava stativu umožňuje poměrně volný pohyb do všech směrů. Luk docela pěkně drží, jen v extrémních polohách hlava držící destičku trošku povoluje – přeci jen, fotostativ na podobně nevyváženou zátěž není konstruován. Nicméně i dnes, když mám jiný BV toto řešení nezavrhuji. Bude se hodit jako přenosný na cesty – zabere minimum místa a dá se postavit kdekoliv.

Zajímavou věc jsem objevil při brouzdání po netu – je jím modelářský svěrák Stanley. Jeho nastavovací část je velmi podobná nastavování u OMP vise. Pokud by se do čelistí svěráku uchytil šroub pro stabilizátor, vzniklo by něco velmi podobného a pravděpodobně i použitelného.

 

Kutilem z donucení

Jak už jsem psal výše, nedávno jsem se rozhodl koupit si opravdový „high-end“ model – OMP Versa Vise. 200 dolarů je balík, ale budiž. Člověk si má dělat radost. Moc jsem se těšil, ale o to víc jsem byl zklamán a zaskočen, když jsem zjistil, že můj luk do ní moc nepasuje.

No nepasuje ... do čelistí se uchytit dal, ale černé, plastové podložky, které svírají a drží rameno luku mi přišly docela úzké - viz fotka č.1.  Drží každou polovinu ramene sotva za 1/3 její šířky. Když jsem se poptával, dostal jsem sice odpovědi, že je to OK a pohoda, spousta lidí to takhle používá, dokonce i profesionální servisy. Přesto mi to ale nedalo spát.

Nakonec jsem to celé vyřešil návštěvou Bauhasu a cca třemi hodinkami práce v dílně. Výsledkem byla výměna originálních černých plastových podložek za nové, z vlastní produkce, vyrobené z duralu, které jsou oproti originálům podstatně širší - viz foto 2.

Jako ochranu proti poškrábání ramen jsem je polepil kousky kůže. Výsledek vidíte na fotce č.3. Mnou vyrobené podložky drží obě poloviny ramene za celou šířku a i ochrana kůží mi přijde sympatičtější než měkčený plast. Možná to vážně byla zbytečná starost, a já, jak mi napsal jeden kritik, „opravoval něco, co se vůbec nerozbilo“, nicméně mám teď dobrý pocit.

Bow Vise OMP po této úpravě už prostě nemá chybu. Práce s ní je neskutečně rychlá a pohodlná. Uchycený luk nastavíte během pár vteřin do jakékoliv myslitelné polohy. Zvolenou pozici povolíte nebo utáhnete pákou jediným pohybem. Utažená pozice drží jak „židovská víra“ ... nic se nehne.

 

Takže to je pro tentokrát vše. Není toho moc. Ona totiž BV je vlastně docela jednoduchá věc. Ale i při vší své jednoduchosti je to nesmírně užitečný pomocník. Veřte mi, že až si na něj zvyknete, nedáte ho ze své dílny ani za nic.

H.


disbut2