Menu

Tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste nečetli předchozí díl doporučujeme si nejprve přečíst předchozí kapitolu

Kladky, kladky .... a zase kladky 

Omlouvám se předem, pokud bude níže uvedený popis trochu zmatený, ale skutečnost zmatená je. Na trhu kladkových luků se dnes pohybuje několik významných výrobců, kteří buď vývíjí vlastní systém kladek, nebo používají patentovaný systém jiného výrobce, nebo takový systém sice používají, ale sami si ho upravili, nebo dělají obojí (v jejich nabídce najdete současně luky používající rozdílné systémy kladek). To vše navíc znásobuje chaos v názvosloví - někdy jde téměř o stejný systém kladek, ale z licenčních důvodů nelze použít jeho původní název, takže se vymyslí nějaký nový. Ideálně takový, aby pekně zněl, ale přitom co nejméně připomínal originál. A pak se v tom  vyznejte :-)

Jen na úvod si shrňme, k čemu kladky na kladkovém luku slouží. Jejich primárním účelem je využit maximálně energie, která vzniká v luku (v jeho ramenech) při jeho napnutí. A po výstřelu tuto nahromaděnou energii co nejvýhodnějším způsobem předat přes tětivu šípu. Systém by měl zajistit co nejhladší a nejsnažší chod nátahu, co nejdelší a nejplošší vrchol - pobyt na maximální úrovni a dostatečný Let-Off (snížení síly) na závěr nátahu.  Píšu "by měl", protože v praxi není nic jednoduché - tyto požadavky jdou často proti sobě. Je obtížné zajistit maximální efektivitu a současně hladký chod. Výsledek je vždy kompromisem mezi různými požadavky.

Tvar kladek

Tvar kladek je tím, co značně ovlivňuje tyto parametry. Na obrázku jsou tři různé křivky nátahu a výstřelu (nátah je šedý, bíla barva pak označuje výstřel) pro 3 různé typy kladek, označované jako Soft (nebo také Wheel), Medium a Hard (nebo také Aggressive) 

differentcamstrokes

  •  
  • Soft/Wheel - tyto kladky zprostředkují velmi hladký a snadný nátah, nicméně nevýhodou je, že vrcholu síly dosahují v jednom krátkém momentu a pak síla opět rychle klesá. Tzn. i při výstřelu bude šípu maximální energie dodána pouze po velmi krátký okamžik
  • Medium - tyto kladky mají již výrazně agresivnější charakteristiku. Náběh na maximum je rychlejší, doba "pobytu" okolo maxima je delší a pokles Let-off je rychlejší. Tyto kladky dokáží na šíp přenést více energie a to vše při zachování "civilizovaného" chodu
  • Hard/Aggressive - u těchto kladek je konstrukce podřízena jedinému účelu - maximalní využití energie. Pochopitelně chování takovéto kladky není ani zdaleka tak přátelské, její chod tak hladký a napnutí tak snadné jak v předchozích případech. 

 

Je nutné si uvědomit, že obrázek je sice pěkný, ale praxe je složitější. Nikdo vám totiž neřekne, jaký typ kladek na vašem luku máte. Navíc, co výrobce, co nový rok to intenzivní vývoj a nový model kladek, byť jen lehce upravený od starších verzí. To vše dělá přesnou identfikaci "vaší" kladky docela obtížnou. Ještě před krátkou dobu se mohlo tvrdit, že nejčastěji používané systémy SingleCam nebo HybridCam (více níže) spadají do prostřední kategorie Medium. S postupujícím vývojem už toto zařazení nemusí být tak přesné.

Jediným způsobem jak přesně zmapovat charakteristiku vašich kladek je dát luk na tzv. Draw Board (zařízení umožňující napnutí luku pomocí natahovacího mechanismu), k luku připojit měřák síly a začít natahovat. Zapisovat hodnoty délky nátahu a změřenou sílu a to vše pak vynést do grafu. To je pochopitelně činnost, kterou vy, jako začátečníci dělat nebudete a ani nemůžete (minimálně luk ještě nemáte). Navíc je to pro vás v tuto chvíli naprosto zbytečné. Možná se k tomu dostanete později, až jako výrazně zkušenější bude luk ladit a vylepšovat. Možná byste mohli zkusit najít zda podobnou křivku nezveřejnil přímo výrobce luku, ale z mých zkušeností to nebývá moc často.

Co je pro vás důležité teď je, že víte, že kladky existují v různém provedení a že práci s výběrem za vás již někdo udělal - věřte, že výrobce vašeho luku vybral pro váš luk ten nejvhodnější tvar. Pokud tomu nevěříte, pak od takového výrobce prostě raději nic nekupujte :-)

 

Používané systémy kladek

Kromě tvaru kladek se konstukce jednotlivých výrobců a i jednotlivých modelů liší v systému - mechanismu. Tedy jaké kladky jsou na luku namontovány, jak jsou propojeny a jak pracují. V podstatě se dnes používají 4 základní typy sytému kladek. Všechny pochopitelně plní svůj účel, ale každý systém pracuje trošku jinak a má své výhody a pochopitelně i nevýhody

SIngle Cam System 

singlecam

Občas je také označovaný jako Solocam nebo One Cam. Tento systém poznáte velmi jednoduše - jediná skutečná kladka je umístěna dole a namísto horní kladky je pouze Idler Wheel (IW). Pokud toužíte po překladu, zní blbě, ale budiž - něco ve smyslu Kolečko co nic nedělá nebo snad napínací  kolečko. V každém případě nejde opravdu o kladku ale o skutečné kolečko.  Tětiva jde od spodní kladky, otáčí se přes IW a vrací se zpět ke spodní kladce. Taková tětiva je oproti tětivám jiných systému velmi dlouhá. Dále jsou spodní kladka a IW spojeny jedním pracovním lankem, které se nazývá Bus Cable na kterém najdete rozdvojení označované jako Yoke.

Single Cam je velmi populární a na trhu dnes najdete spoustu luků, které ho používají. Občas můžete zaslechnout kritiku, že SIngle Cam nejde pořádně vyladi - že při výstřelu nevede šíp po nejlepší dráze. Spíše než o obecnou pravdu jde o to, že tento systém pro své luky používá spousta výrobců a někteří z nich by z luků neměli snad ani střílet, natož je vyrábět. V každém pádě mi věřte, že SingleCam je vynikající systém a pokud kupujete luk od kvalitní značky, pak se nemáte čeho obávat. Např. tak známá značka jako je Mathews staví většinu svých modelů právě na systému SoloCam.

SingleCam je považován za velmi tichý a hlavně jeho údržba a seřizování je jednodušší než u ostatních systémů, protože odpadá nutnost synchronizace dvou kladek vůči sobě. Tento faktor může být rozhodující pro lovce, který chce luk s jednoduchým servisem a laděním, které si může udělat sám i v terénu. 

  

Hybrid Cam ( Cam & 1/2)

hybridcam


Tento v posledních letech stále populárnější systém má dvě rozdílné kladky - i když na první pohled mohou vypadat podobně, kladky nejsou stejné. Na horním rameni je kladka označovaná jako ControlCam, na spodním rameni kladka označovaná jako PowerCam.  .

Systém se kromě kladek sestává z dalších tří částí - vlastní tětivy a dvou pracovních lanek - jedno označované jako Control Cable a druhé jako Bus Cable. Pamatujte si, že Bus Cable poznáte tak, že je zakončen rozdvojením, označovaným jako Yoke.  

Výhodou tohoto systému je výborná možnost vyladění. Navíc není nutná tak častá údržba jako u třeba u Twin systému. Rozhodně jej nelze ale označit jako bezúdržbový. Čas od času je vhodné překontrolovat synchronizaci a časování chodu obou kladek, případně je pro optimální výsledky seřídit. 

Tento systém dnes používají špičkové luky od firmy Hoyt a v posledním roce také top modely firmy Bear. Tyto špičkové luky s dobře vyladěným Hybrid systémem jsou velmi rychlé a tiché.

 

 

Twin Cams (Two Cam, Dual Cam) 

twincam

Systém Twin je charakteristický tím, že má na obou ramenech naprosto totožné, symetrické kladky. Kromě kladek systém obsahuje ještě tětivu a dvě totožná lanka - Bus Cable každé zakončené rozdvojením Yoke.

Výhodou tohoto systému je vynikající symetričnost při zpětném chodu ramen (při výstřelu). Při pečlivém seřízení, kdy obě kladky "chodí" naprosto stejně, je šíp veden po dokonalé dráze a poskytuje tak vynikající výkon a rychlost. Výhodou jsou také Yoke na obou ramenech, které umožňují jemné seřízení - tuning obou ramen.

Naopak jistou nevýhodou je nutnost častější kontroly dokonalé synchronizace chodu obou kladek a případní servisní úpravy. 

Oproti předchozím systémům, je Twin Cam systém také poněkud hlučnější.

 

Binary Cams

binarycam
Binary Cam systém zpopularizovala firma Bowtech v roce 2005 kdy jej uvedla na trh jako nový koncept.

Na rozdíl od předchozích systémů neobsahuje žádné z lanek tzv. Yoke. Jedná se tedy pouze o tětivu a dvě lanka, označovaná jako Control cable, které napřímo spojují obě kladky,  

Takto navržený systém by měl sám reagovat na případné odchylky v napružení ramen nebo na rozdíl mezi délkou tětivy a pomocných lanek (způsobených např. stářím a protažením tětivy) a automaticky je korigovat Teoreticky by se tedy mělo jednat o bezúdržbový systém, který nepotřebuje seřizování a synchronizaci a bude neustále poskytovat maximálně efektivní chod kladek. Byla by to krásná věc, pokud opravdu funguje. Pokud funguje, pak je otázkou proč Bowtech uváděl na trh vylepšený systém, ve kterém se Yoke vrací právě s argumentem snadného ladění :-)  .. viz níže

Jako nevýhodu tohoto systému v jeho základní podobě, lze označit naklánění kladek při nátahu (dáno konstrukcí systému) a pak právě značně omezená možnost ladění - pokud ovšem uživatel takovou upravu chce provést. Kvůli přímému propojení kladek a absenci Yoke přichází uživatel o jednu z hlavních ladících pomůcek. 

 

Poznámka na závěr - berte prosím výše uvedené informace a rozdělení jako základní přehled. Jak už bylo několikrát řečeno, vývoj se nezastavil. Pokračuje a spolu s ním se na trh dostávají nové věci nebo úpravy stávajících systémů. Některé drobné, některé zásadnější. Příkladem může být systém uvedený firmou Bowtech v roce 2010 označovaný jako Overdrive Binary Cam. Na první pohled (nijak detailně jsem jej nestudoval) to vypadá, že Bowtech do svého Binary systému znovu přidal Yoke - pro každou kladku jeden. Takže v podstatě z toho zase udělali Twin System ? Ale proč tomu potom neříkají Twin system, ale nazývají to Overdrive Binary, to je mi záhadou :-) Budu se na to muset někdy pořádně podívat co je to za kulišárnu :-)

Pokud bychom měli učinit nějaký závěr bude to asi toto:

 

  • Existuje více systémů kladek. Měli byste to vědět a už to víte.
  • Každý z nich má své drobné pro a proti. I to už víte.
  • Každý z nich je vynikající, pokud jej používá dobrý výrobce. I ten nejlepší z nich může být noční můrou, pokud se k němu dostane Číňan. Tohle byste si měli zapamatovat nebo možná někam napsat.

 

Pochybuji, že byste si prvně vybrali systém a teprve poté hledali značku/výrobce, který ho má v nabídce. Vaše volba bude pravděpodobně zjednodušena tím, že výrobce, jehož luk byste si rádi koupili, prostě používá systém X, maximálně tak ještě systém Y. Pokud budete chtít koupit Hoyta, pravděpodobně si odnesete Hybrid system. Pokud váš luk bude Bear, bude to Hybrid pro nové top-modely 2013 nebo SingleCam např pro Anarchy - špičkový luk roku 2012. Pokud to bude Mathews bude to pravděpodobně SIngleCam. Pokud Bowtech, pak to bude  Binary nebo ta nová vychytávka ... Pokud zvolený výrobce bude některý z těch renomovaných, pak vězte, že neuděláte chybu. 

 

 


 

 Limbs - Ramena

Ramena jsou jednou z nejdůležitějších částí luku. Zjednodušeně řečeno, schraňují energii vyvinutou střelcem během nátahu a poté ji po výstřelu uvolní a prostřednictvím tětivy ji předají šípu. Pro naše účely to stačí. Důležitější pro vás bude vědět s jakými rameny se můžete na moderních lucích setkat

classic

"Klasická" konstrukce

Ještě před 10 a více lety měl luk svůj typický tvar, kdy ramena pokračovala od riseru víceméně nahoru a dolů. 

Při nátahu se ramena ohýbají směrem šikmo dozadu a při výstřelu se vrací na původní místo. Toto, v podstatě klasické, řešení s sebou přináší jeden problém. Tím je ráz. Podobně jako u pistole vzniká při náhlém uvolnění energie při výstřelu zpětný ráz, u luku vzniká podobný ráz, ale v opačném směru - dopředný. Luk má při výstřelu tendenci vyskočit dopředu z ruky střelce. Tento jev byl lukostřelcům pochopitelně dobře znám po delší dobu a nikdo ho vlastně moc neřešil.

Tento jev začal být větším problémem v okamžiku, kdy se díky moderním technologiím a novým systémům kladek začalo prudce zvyšovat množství energie nashromážděné v ramenech a uvolněné při výstřelu. Střelci a výrobci doplňků se pochopitelně snažili tento ráz řešit, nebo spíše výrazněji omezit, prostřednictvím pomůcek a doplňků jako gumové tlumiče vibrací montované na ramena luku, tlumiče na tětivě apod. Tyto doplňky sice trochu pomáhaly, ale samotnou podstatu problému vzniku dopředného rázu nijak neřešily.

 

Paralelní ramena - Parallel limbs

paralel

Skutečné řešení nalezli výrobci luků. Spočívalo ve změně orientace ramen - jejich naklonění do směru, kdy energie vzniklá při výstřelu nezpůsobí ráz směrem dopředu. Za tímto účelem bylo nutné sklopit ramena téměř až do horizontální roviny tak, že jsou navzájem téměř paralelně. Při takové konstrukci působí ráz horního ramene směrem nahoru, ráz dolního ramene směrem dolů, takže se navíc navzájem vyruší. 

Tato konstrukční novinka byla zpočátku přijímána docela vlažně. Vzhled nových luků se natolik lišil od klasické podoby, že řada lukostřelců měla problém se s novou podobou vůbec smířit. Luk prostě nevypadal tak, jak byli zvyklí. Nicméně pokrok se nezastavil a už kolem roku 2006 tvořily luky s paralelními rameny většinu produkce a nabídky a staly se vlastně novým standardem.  

Výhody paralelních luků jsou dnes zjevné. Byl eliminovan ráz při výstřelu. Luk je mnohem příjemnější a tišší než býval. Otázkou je, zda je také přesnější. Neexistují žádné důkazy, že by paralelní konstrukce přinášela výrazné zlepšení přesnosti. Ve skutečnosti řada profesionálních sportovních lukostřelců stále preferuje luky se vzpříměnější konstrukcí ramen. Důvod může být ale spíše ten, že paralelní luky jsou kratší a pokud si pamatujete z kapitoly o ATA (Axle To Axle) sportovní střelci preferují delší luky kvůli lepší stabilitě. Pro lovce je dnes luk s Paralelnimi rameny jasnou volbou.

S paralelní konstrukcí souvisí jedna drobná nevýhoda. Riser paralelního luku je mnohem delší než u jeho klasického bratrance. A protože riser je na luku jedna z nejtěžších věcí, je paralelní luk obecně težší než klasický luk. Průměrná váha dnešních luků je kolem 4lbs (1,8kg) zatímco před 10 lety to bylo cca o 20dkg méně.

 

Past Parallel Limbs 

pastparl
S dominantním postavením paralelních luků se objevila také jejich varianta, označovanaá jako Past Parallel (PP) nebo také jako Beyond Parallel. V tomto případě jsou ramena luku, respektive jejich konce skloněny až za vzájemně vodorovnou rovinu. Pokud se pořádně podíváte na obrázek vlevo zjistíte, že konce obou ramen se sklápí přes rovnoběžnou rovinu - jakoby se ramena začala přibližovat jedno ke druhému.

Tyto luky sice nejsou příliš časté, ale v dnešní nabídce je rozhodně najdete.  Jejich vlastnosti, alespoň pokud je mi známo, se od paralelních nijak zásadně neliší. 

Upozornil bych ale na jednu nepříjemnost či možnou komplikaci, která se v souvislosti s touto konstrukcí může objevit. Luk budete muset čas od času servisovat. Ať sami nebo za pomoci kamaráda nebo v nějakém obchodě. Při servisních  úkonech je nutné luk často upnout do tzv. "pressu". Je to v podstatě specielní svěrák, který zmáčkne ramena luku. Tím uvolní tětivu a kabeláž a umožní potřebný servis. Problém je, že řada pressů prostě ve své standardní podobě nedokáže PP luk bezpečně zmáčknout. Díky přílišnému sklonění ramen hrozí, že se luk z čelistí vysmekne. 

Pokud žijete v USA není to vůbec žádný problém. Luk zavezete do profi obchodu, kde mají pressů několik, různé typy na různé luky a bez problémů si poradí i s PP konstrukcí. Pokud máte nějaký press doma, není většinou problém si k němu dokoupit adaptér na PP, pokud to již press díky své konstrukci neumí od začátku. Jen pro přesnost - ne všechny komerčně dostupné pressy lze dovybavit adaptérem pro PP. Např. velmi populární, levný, jednoduchý a přenosný press Bowmaster má sice v nabídce adapter, ale ten je určen pouze pro Paralelní ramena. Pro PP k němu žádný adapter nekoupíte, tudíž je pro tento účel nepoužitelný.

Pokud navíc vlastní press nemáte a žijete u nás, situace může být ještě složitější. Budete hodně rádi, když seženete někoho ochotného, kdo press má, a až u něj zjistíte, že váš luk prostě nezmáčkne. A speciální adapter na PP jen kvůli vám rozhodně nikdo kupovat nebude. Rozhodně netvrdím, že je to neřešitelný problém a svůj vysněný PP luk si kvůli tomu nemáte kupovat, jen je dobré to vědět dopředu. 

 


 

Ramena vcelku nebo dělená ?

splitlimb

Jen pro úplnost se zmíním, že u některých luků jsou ramena vcelku a u některých luků najdete ramena dělená jako vidíte na obrázku vpravo.

Pokud ponecháme stranou vášnivé diskutéry odborníky a žhavé zastánce toho či onoho tábora můžeme s klidem konstatovat, že sice rozdíl vidíme, chápeme, ale není pro náš výběr nikterak důležitý.

Podstatné je, že výrobce ví co na luk dává. Není problém pro něj na luk dát buď jednu nebo druhou variantu. Dal tam to, co tam je. To o čem byl přesvědčen, že na luku bude fungovat. Proč mu nevěřit ? Opět předpokládám, že se bavíme o seriozním značkovém výrobci a ne o nějaké hrůze z Východu. Howgh 

pokud vás to pořád baví, pak mohu jen poblahopřát a můžete postoupit do další části. 

H. 


disbut2