Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Níže uvedená diskuzní vlákna jsou propojena s články na webu Bowhunter.cz
Uživatelé nemohou v této části vytvářet nová diskuzní vlákna (jsou zakládána automaticky, při publikování nového článku na webu), ale mohou se pochopitelně zúčastňovat diskuze (psát příspěvky a odpovědi).
 • Strana:
 • 1

Téma: Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 19. říj 2015 09:47 #1

Toto je automaticky založená diskuze ke článku na webu Bowhunter.cz

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 30. pro 2015 10:34 #2

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli zde nemůže být chyba v bodě "Křidélka výš než hrot - tzv. High Tear". Včera jsem byl vyladit výškové nastavení NockPointu, protože jsem už z předchozí střelby přes papír věděl, že hrot propichuje papír o dost níž než křidélka. Pro kontrolu jsem to několikrát ověřil ( zkoušel jsem i posílat bareshaft na cca 15m a vždy skončil končíkem nahoru ). Postupoval jsem tedy dle návodu a posouval NP stále níž a níž, až jsem se na první pohled dostal pod hranici kolmosti šípu k tětivě a řekl jsem si, že tady je něco špatně, že tak to být prostě nemůže. Vydal jsem se tedy opačným směrem a posunoval jsem NP výš a průstřel se začal zlepšovat, až jsem se dostal na zcela čistý průchod a i bareshaft končil v terči rovně. Ještě bych chtěl dodat, že základku mám whisker biscuit a luk single cam, jestli to v tom nehraje nějakou roli. Po tomto naladění jsem ještě musel dost razantně posunout níž mířidla, ale celkový soustřel se mi zdá, se o hodně zlepšil.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 04. led 2016 21:30 #3

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
možný je všechno :) ne vážně .. nejsem si jistý, zda to v článku někde není uvedeno (teď nemám možnost to prostudovat), ale realita je taková, že někdy luk vyžaduje naprosto opačný postup, než radí obecné návody. A dle mých (skromných) zkušeností se tak děje často při paper tuningu a u zakládky typu "whisker" - tedy "štětiny". Už se mi to stalo, že jsem musel jít opačným směrem ... a fungovalo to ..

Nevím přesně proč - moc jsem to nestudoval - štětiny nepoužívám a hlavně, už neladím pomocí této techniky. Neříkám že je špatná, jen mi prostě moc nefunguje. Pokud bych si měl tipnout, může to být tím že štětiny šíp "nakopnou" do opačného směru, takže dává naoko opačný výsledek .. zale ZNOVU .. je to jen můj neověřený dojem ..

V každém pádě BLAHOPŘEJI k tomu, že jsi se dokázal oprostit od návodu, když nefungoval a vydal se cestou logiky a vlastního zkoumání. Tohle totiž neumí každý a bez toho se s lukem pracuje hodně těžce :tu:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 05. led 2016 16:32 #4

Přiznám se, že celý článek jsem taky nestudoval, teda studoval, ale už je to dýl a nepamatuju si to, jestli tam o tom není zmíňka.
A jakou metodu ladění tedy používáte? Rádi s tím experimentujeme a mě osobně to ladění na tom baví snad stejnou mírou jako střílení.
Jo... přesně to s těma štětinkama jsem si říkal taky, že šíp jakoby nadkopnou. Tak na tom se shodneme. :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 05. led 2016 18:04 #5

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
jsem rád, že se občas s někým shodnu .. B)

já používám techniku, kterou vymyslel (spíš složil dohromady) nějaký Alan alias "Nuts&Bolts" což je hodně zkušený člověk (snad trenér), a jeho nick, který používá na disk.fóru ArcheryTalk ... on to nazývá KitchenSInk .. je o tom článek na Bowhunteru (v podstatě překlad) ... je to docela komplexní technika, která mimo jiné využívá hlavně Bareshaft tuningu ... tedy střelbu šípu bez křidélek.

Tohle je můj favorit ... ;) ostatně proto jsem se s tím překládal (a dalo mi to vcelku zabrat, ježto jedna věc je něco v angličtině pochopit a druhá to vysvětlit ostatním B) ) ... pokud seřizuji luk, pak tímto způsobem. Už proto, že mi jednotlivé kroky dávají smysl .. tedy chápu podstatu "co dělám a proč"

jen pro přesnost .. Alan během doby ještě publikoval upravenou techniku " KitchenSink" .... ale ta už mi přišla hodně ultimativní .. určená pro jemný tuning pro střelce s téměř perfektní technikou .. jde především o dokonalé vyladění délky nátahu .. s hraním o milimetry ... tedy nic pro nás, "vobyčejný lovce" :) :) (ale kdyby to snad někoho někdy zajímalo, zkusím někde u piva vysvětlit podstatu ... já to teda nepoužívám)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 03. bře 2016 18:23 #6

Do nedávna jsem používal průstřel papírem s klasickým šípem nejčastěji. Z metru a půl vykazoval supr výsledky, tak si říkám skusím bareshaft. 1,5m, prásk dirka jak z učebnice, tak si říkám je to supr hotovo. Venku dojdu na 30m, mojí oblíbenou vzdálenost, vypustím 3 šípy a soustřel nic moc, spíš katastrofa :blink:
No vzal jsem tedy bareshaft a normální šíp a vypustil je na 20m. Z výsledku mi jaksi spadla brada na 1,5m super ale 20m bareshaft uplně na levo asi 30cm. Takže i když jsem si myslel že je vše dobře bylo to stejně špatně. Od té doby beru průstřel přes papír na 1,5m jako nevěrohodný a radši střílím do papíru bareshaftem i na vic vzdáleností, třeba 4-12m, abych si byl jistej že ta věc bez křidélek poletí po ideální dráze .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 03. bře 2016 19:54 #7

Paper tuning je zjištění, odhalení, ale vyplatí se na něj sázet, když má střelec opravdu ustálenou techniku a to soudím hlavně podle sebe. Křidélka jsou opravdu nejvděčnější pomocníci a dovedou hotové zázraky a kor na 30m! Bareshaft je prostě tvrdá realita naší kvality střelby. Proto je dobré věnovat opravdu třeba i několik desítek výstřelů, než vypustím ortel na úkor luku.
Dost dlouho jsem dělal střelecké chyby a těžko se mi připouštěly, ale bylo to mnou. S bareshaftem na 30m bych ani dnes nečekal super dopad na cíl. Je to prostě už o dost jiné kafe.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 03. bře 2016 22:25 #8

ty výstřely na 20m s bareshaftem jsem samozřejmě opakoval vícekrát než jsem se pustil do nějakého ladění. I když střílím asi rok a kousek, tak si stejně myslím že dělám chyby pořád, pak se snažím ten luk tak nějak všema spůsobama co jsem se tu naučil pořád ladit abych si mohl říct tyo to už je docela dobrý :lol: Ale od posleního testování bareshaftu kdy udělá v papíru na 9m tečku se mi soustřel zlepšil o hodně a to i když na 20m s normálním šípem dopadá s menším rozdílem. -+ 5cm. Doma třeba občas střílím na 9m a ze 3 šípů trefím 2x kostičku 1x1 cm. Jenže když jsem venku tak to samé se mi nepovede na tu stejnou vzdálenost.Tak si říkám jestli to i není tím jak jsem v té zimě třeba navlečenej, že to třeba taky ovlivňuje přesnost :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paper Tuning – 1.krok do světa tuningu 05. bře 2016 21:39 #9

K bareshaftu na 9m - naprostá spokojenost. Střílet čistě s bareshaftem nad 10m je fakt už zkouška převážně technická a střelce než luku, teda pokud je luk opravdu v pořádku a to by měl ne? Přece se luk nemá, nebo by neměl rozladit po několika desítkách výstřelů, to by mě asi fakt omrzelo to pořád dávat nějak do kupy...
Ke střílení doma a venku.
Je třeba brát v potaz, že doma má střelec ideální podmínky, jako jsou: krátká vzdálenost, dobré stabilní osvětlení, bezvětří, teplo atd...
Oproti tomu venku, byť by bylo pěkné počasí, tak na střelce chtě nechtě působí vnější faktory a těch je! Absolutně se to nedá srovnávat a v klidu doma výsledky budou vždy lepší a přesnější.
Už jen členitost terénu, periferní vidění, stíny, vítr, slunce, oblečení, teplota no prostě myslím, že si to každý vyzkoušel sám na sobě a výsledky si může porovnat.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

 • Strana:
 • 1
Powered by Kunena fórum