Menu

V předchozí části jsme se podívali na dva v ČR asi nerozšířenější výrobce středů pro holý luk (Barebow - BB). V této se zaměříme na některé další, ne tak rozšířené, ale rozhodně pozoruhodné varianty ...

 

Spigarelli

Jedním z plejády dalších výrobců středů je opět italská firma Spigarelli, která na rozdíl od mladého Gilla, nebo malosériového Bestu defakto ovládá trh s reflexními luky díky legendární a nejen v BB ranku nejpoužívanější zakládce Spigarelli ZT, kterou se svými středy také dodávají. Už ze začátku je tedy jasné, že Spigarelli má ve vývoji i obchodě solidní základ a jejich produkty jsou dlouhodobě ověřené mnoha uživateli. Spigarelli jsou navíc těžcí bareboweři, takže snad všechny jejich středy vyvažování pro BB nějakým způsobem podporují.

 

01 Spig 650 
Spigarelli 650 Club 



Základem jejich pestré BB nabídky je střed 650 Club, který dotáhl filosofii naznačenou na středech Moon firmy Best ad absurdum. Ohromný masivní střed těžké váhy 1800 gramů lze doplnit o malé interní závaží v jediné pozici, nebo ho použít jako dopředné externí. Nebo obojí. Ani tady s masivním středem nevystačíme a proto si ho někteří střelci ještě dovažují malými externími momentovými závažími. Nicméně i bez veškerých závaží se zdá, že propad nedováženého středu zhruba odpovídá Best Moonu s oběma závažími, což je dobrý a váze asi odpovídající výsledek. Ačkoli jsem neměl možnost si tento střed osahat, naprosto nepochybuji, že tenhle cvalík prostě musí na vzdory své nevzhlednosti a absolutní kopytovosti z hlediska BB dobře fungovat, což potvrzuje i jeho občasná přítomnost v rukou elitních střelců. Doporučit by se dal zejména větším a silnějším střelcům, kteří ho snáze unesou.

 

02 Spig BB
Spigarelli BB


Ne každý střelec ale dobře přijme takto masivní záležitost. Spigarelli proto odlehčili svou nabídku středem s prostým názvem BB, který představuje mladší alternativu ke svému robustnímu protějšku. Princip rozšířeného spodku, který má za účel stabilizovat střed stranově, výrobci zachovali. Pouze ho maličko zúžili a úbytek materiálu kompenzovali dalším slotem pro vetknuté závaží. Jde o stejné duální závaží jako v případě 650, takže je ho možné použít i jako dopředné. Reakce středu s oběma vetknutými závažími odpovídají pouze lehkému propadu Best Moonu, proto bych se odvážil tvrdit, že oba středy jsou v podstatě zaměnitelné a doporučitelné pro široké spektrum střelců běžného vzrůstu a síly.

 

03 Spig Vison
Spigarelli Vision


Model Vision, vlastně není BB speciálem a konstrukcí jde o klasický olympijský střed, který ovšem čirou náhodou podporuje dvě vetknutá závaží podobně jako BB verze. S tím rozdílem, že pro předchozí dva středy typické rozšíření spodku, které luk stabilizuje v ruce stranově, tu úplně chybí. Takže lze očekávat, že luk bude plavat do stran. Výrobce si je toho patrně vědom, proto přišel s unikátním řešením třech dopředných šroubů v jediném místě pro stabilizátor, které jsou v různé výšce a v různém vyosením vůči středu. Netroufám si vůbec odhadnout jak tohle může fungovat, ale určitá sympatická snaha řešit problém tu je. Dopředné závaží bude vzhledem k malé váze luku nutné tak jako tak. A pokud bude mít uživatel štěstí a pevnou ruku, mohl by se teoreticky dostat k podobným výsledkům jako u předchozích modelů s mnohem menší váhou luku. Přesto bych tento střed doporučil zvážit teprve až po vyzkoušení BB nebo 650, které jsou přece jen podstatně specializovanější. Nebo snad v případě pokud jste přesvědčený střelec z olympijského luku, který si chce příležitostně zaskotačit na BB, nebo střelec s menší nosností.

 

04 Spig DMS
Spigarelli DMS – rovné plochy na oblouku značí závity pro externí závaží


Horkou a téměř nevyzkoušenou novinkou Spigarelli je velmi netypický střed DMS, vycházející z legendárního Siria od Greenhornu. Stejně jako Vision není typickým BB středem. On totiž vůbec není typickým středem :-) Vyznačuje se zdvojeným rámen velmi podobným TEC vzpěře, akorát že na ruby. Místo aby vzpěra směřovala směrem ke střelci, kopíruje deflexi středu z venku. Část váhy středu se tak předsouvá před střed, což podporuje jeho momentové vyvážení bez použití stabilizátoru. Původní Sirius o kterém si povíme v některé z dalších částí BB ságy měl tohle opravdu dobře zvládnuté a nebyl takřka vůbec třeba dovažovat. Na což bych si v případě DMS středu úplně nevsadil. Střed je totiž rozkročený mezi olympijskými a BB ambicemi a z hlediska BB trpí na poměrně velké odlehčení v žebrování tenké spodní části. Což se výrobce snaží vykompenzovat možností použití klasických BB válečků. Přesto se zdá, že DMS není žádná velká hitparáda. Střed je sice vybaven třemi (teoreticky řtyřmi, ale pak už asi neprojde testovacím radiusem pro BB) závity pro závaží na bříšku (nejsou excentrické jako u Visionu) a jedním pod ním. Z krátkého promo videa výrobce je však znatelné, že střed reaguje nějak divně. Nejen co se dopředných reakcí týče, ale zdá se jako by i napadal na jednu stranu, což by při jeho tenoučkém žebrování nebyl žádný div. To je při ceně 550 euro a extravagantní konstrukci, která spolehlivě při kontrole nářadí nažhaví každého rozhodčího, vyloženě smutné. Osobně bych se DMS docela bál. Je podle mě spíš výrobkem pro experimentátory a hračičky s důrazem na neotřelý design, než pro lukostřelce hledající stabilitu a solidnost.

Všechny zmiňované modely podporují veškeré výstřelky moderní doby včetně všech potřebných otvorů pro závity, klapačky i mířidla a stranových zámků ramen. Proto hodně zamrzí absence jiných délek středů než 25", která opět diskriminuje ty více narostlé. Středy Spigarelli disponují s poněkud svérázně pojatými tillerovacími šrouby. Neodbornou manipulací s nimi se totiž dá celý střed zničit, což může být pro menší prodejce dobrým důvodem, proč se těmto středům s potenciální rozbuškou raději úplně vyhnout. Jinak totiž moc nechápu jejich poměrně malé zastoupení v rámci BB populace u nás i když světově jde o normálně používané a nadnárodně dostupné výrobky s cenou kolem 400 euro (kromě DMS) nijak nevybočujících ze standardu výrobců jako Gillo, nebo Best. Ačkoli nejde o žádné zvláštní krasavce, své funkční uplatnění v poli (minimálně verze 650 a BB) určitě najdou.

 

Stolid Bull

Neboli klidný býk je malá německá firma vyrábějící středy specializované zejména na BB i když mají v portfoliu i jeden pro olympijské luky. Firma má s výrobou svého velmi úzkého portfolia bohaté zkušenosti už od roku 2002, takže se její produkty dají považovat za roky prověřené. Středy Stolid Bull jsou už od pohledu velmi specializované a představují jakýsi mezistupeň mezi klasickými středy a středy s předsunutým TECem. Mají charakteristický v přední části vyboulený profil připomínající rohy zpevněnou býčí hlavu a spodní část středu ubíhající v ostřejším úhlu. To způsobuje přesun těžiště středu a zajišťuje jeho stabilitu při střelbě bez stabilizátoru. Pro BB jsou na výběr modely Black Thunder a Vanquish, které se od sebe vcelku zásadně liší.

 

05 Stolid Thunder
Black Thunder


Black Tunder je klasická vlajková loď Stolid Bullu a není to nic jiného než dobře ukutý a vytvarovaný 25" dlouhý kus železa. Původní Black Thunder (dnes nese označení classic a je stále v nabídce) nepodporoval ještě ramena podle standardu ILF a proto bych se mu raději vyhnul. Novější verze s výmluvným přídomkem ILF jasně naznačuje, že hlavní hendikep původního středu byl vyřešen. Střed je velmi těžký. Váží rovná dvě kila a pokud se ve spodní části doplní o speciální závaží, které s ním výrobce dodává a které vypadá jako jeho přirozená součást, pak je i velmi klidný a stabilní. Není potřeba ho jakkoli dovažovat.

Evoluce však pokračovala, takže firma přišla po čase s mladším technizovanějším bratříčkem Vanquish, který ve větší míře využívá drobné technické zlepšováky, jako jsou vetknutá závaží pod kapsami středů. Místo nich leze použít i harmonický stabilizátor od Mathewsu, který dobře známe z jejich kladkových luků. Vanquish je o trochu lehčí než Black Thunder a váží 1800gr. Na druhou stranu je o jeden palec delší. S plnou výbavou ale může být úplně stejně stabilní jako jeho starší bratříček. Mechanizovanost v tomto případě kompenzuje masu a váhu. Žádný z obou středů nicméně v současné době nepodporuje stavitelnost zámků.

Podle obrázků, které výrobce uveřejnil na svém FB profilu s nimi ale v návrzích počítá do dalšího připravovaného produktu. Středy Stolid Bull mají poměrně přechytřelý mechanismus zakládky šípu neodpovídající klasickému Spigarelli ZT standardu. Větší problém je, že občas neodpovídají ani závodním pravidlům, což sám výrobce ve videu na youtube přiznává a pohodlné pozicování nahrazuje jen skromnou statickou lištou. Je tedy potřeba být obezřetný, co si na luk namontujete.

 

06 Stolid Vanquish
Vanquish


To čím středy Stolid Bull odradí rozhodně není jejich funkčnost, která je podle mého názoru výborná. Je to jejich větší váha díky nimž jsou vhodnější pro zejména pro silnější střelce. Ale také jejich specializovanost. Oba středy používají proprietární nejen závaží, které tolik nevadí protože si ho koupíte s lukem stejně jen jednou, ale i občas měněné zakládky speciálně dané výrobcem středu. To už je limitující a vytváří to nepříjemnou závislost na firmě, která tu třeba za pár let nemusí být. V případě modelu Vanquish je pak čert skrytý i v atypické délce luku 26", která vás spolehlivě donutí k motání speciálně dlouhé tětivy (ale to asi i konkurenční středy 27"). Finálním hřebíčkem do rakve pak může být pro hodně zájemců i cena, která je momentálně u modelu Thunder ILF 800 a Vanquish 1000 euro. Což už je velmi drahý střed. Středy nebývají dostupné v běžných obchodech, ale pro ČR se dají dobře sehnat přímo v e-shopu výrobce. Zaslání zásilky z Německa do ČR není nejmenší problém. Přiznám se, že osobně bych si takhle drahý a těžce specializovaný střed asi nekoupil, ale rozhodně rozumím střelcům co jej mají a používají.

V příští části se opět vrátíme do BB Mekky. Tedy slunné Itálie, kde se zaměříme na další dva pozoruhodné výrobce BB středů.

ML.


disbut2