Menu

Kvalitní terč je základem tréninku každého lukostřelce. A když je k tomu ještě levný, hodně vydrží a můžete si ho udělat sami, tak tím lépe ...

 


Poznámka: níže uvedený návod na výrobu domácí terčovnice z koberce zveřejnil na diskuzním fóru uživatel "Farei". Nápad je to skvělý a popsané je to ještě líp. A tak mi přišlo škoda, že návod není zde, přímo na hlavních stránkách (přeci jen, v diskuzi není "tak na očích"). Proto jsem se svolením autora text překopíroval i sem ...

V diskuzním fóru jsem návod ponechal taky, takže pokud vás to zajímá, najdete tam další informace ... Honza (admin)


 

Dal jsem dohromady kobercovou terčovnici a jsem docela nadšenej z toho, jak funguje, tak jsem si říkal, že by vás to třeba někoho mohlo zajímat :-)

Konstrukce je jednoduchá - dvě desky (doporučil bych asi nejmíň 3 cm tlustý, je to docela síla) v každé čtyři díry a tím protažené 4 závitové tyče. Doporučuju použít velkoplošné podložky a dvojitou matku, koberec je stažený dost silně. Z obrázku je to snad jasné.

 

Právě koberec je na téhle terčovnici to zásadní. Sám jsem se o tom přesvědčil, když jsem ji musel dvakrát předělávat :-)

Koberec nesmí být ani moc tlustý (rozuměj vysoký/dlouhý vlas, nebo jak se tomu říká) ani moc tenký.

Moc tlustý koberec funguje, ale relativně rychle se vystřílí, protože z něj budou šípy ty dlouhé vlasy vytlačovat ven.

Moc tenký koberec taky funguje, ale šípy se strašně těžko vytahují a myslím tak těžko, že i s takovým tím gumovým vytahovacím bazmekem to občas vůbec nejde.

Koberec taky nesmí mít zespoda lepidlo - to jsem naštěstí na vlastní šípy nezkoušel, ale na netu se o tom najde dost, co takové lepidlo nadělá se šípy a jak to nejde dolů.

 

Takže přiměřeně tlustý koberec bez lepidla máme, teď je potřeba se rozhodnout, jak velkou terčovnici budu chtít. Tady je potřeba vzít v potaz, že koberce bude potřeba hodně. Odhadněte to, pak to vynásobte dvěma a budete tak přibližně "na svým" ;)

Moje terčovnice má 50*50*20 cm a je v ní necelých 15 m2 koberce, tedy skoro 150 plátů. Pro nějakou příjemnější velikost (80*80 by se mi líbilo) bude potřeba samozřejmě o dost víc. Koberec se nařeže v mém případě na kusy 50*20 cm, tedy výška*tloušťka.

Největší alchymie je právě v tloušťce. Jde totiž o to, že koberec se dá v podstatě asi skoro neomezeně mezi deskama zmáčknout. Prostě jen utahujete matky a jedete pořád dál. Čím víc to zmáčknete, tím líp to bude zastavovat. Jenže tím hůř se budou vytahovat šípy. Takže je třeba zvolit rozumný kompromis a ten kompromis záleží tak trochu na tom, jaký zvolíte koberec a to nezjistíte, dokud to nevyzkoušíte :-)

Já jsem měl celkem kliku, šípy mi to zastavuje parádně a vytahovat jdou snadno, ale retrospektivně bych asi doporučil nařezat třeba 10-15 kusů, zmáčknout je mezi deskama a vyzkoušet a případně upravit tloušťku. Tímhle taky zjistíte, jak moc se vám to zmáčkne a dokážete lépe odhadnout, kolik koberce bude potřeba.

U mě se 85 cm široký "komínek" plátů koberce zmáčknul právě na 50 cm a bylo to akorát. Nebylo by myslím úplně rozumné zvolit větší tloušťku (třeba 30 cm) s tím, že se o dost méně zmáčkne, aby šly šípy vytahovat lehce. Může pak hrozit, že se málo stlačený koberec bude střílením vyboulovat ven. Na svojí terčovnici to vůbec nepozoruju, tak to jen tak pro jistotu.

Doporučuju při sestavování položit budoucí terčovnici na plocho na rovnou podložku a pláty koberce skládat co nejpřesněji. Tím se zajistí, že přední strana (ta, co leží na zemi) bude rovně. Zadní strana potom podle toho, jak pečlivě člověk nařezal ten koberec :-)

A ještě jedno upozornění - koberec musí být nasvislo.

Tuším, že to je tím, že šíp z kladkového luku při letu kmitá spíše nahoru dolů a tak se lépe zapasuje mezi vrstvy. Ale tady si nejsem úplně jist a navíc by to znamenalo, že pro střílení z prstů (kdy šíp kmitá zleva doprava) by bylo lépe mít vrstvy vodorovně, ale i tam jsem se dočetl, že je lepší to mít svisle, tak nevím... Kdyby někdo přišel na to, čím to je, tak by mě to zajímalo :-) Z praxe rozhodně je lepší to mít pro kladkový luk svisle, šípy se vytahují líp.

Výhody takovéto terčovnice jsou poměrně velká výdrž (zatím z vlastní zkušenosti nevím - jen jsem se dočetl, ale nasmažil jsem do ní tak 200 šípů a zatím nevypadá, že by jí to nějak vadilo) a když se vystřílí střed, tak se dá snadno vyměnit - terčovnice se povolí a přeskládá nebo koberec nahradí jiným.

Taky nízké náklady - koberec ze sběrného dvora zadarmo, desky od kámoše truhláře zadarmo, závitovky a matky asi za 400,-

Nevýhoda je pracnost - nařezat 100-150 kusů koberce je dost "opruz". Další je velká váha - těch mých 50*50 se ještě dá přenášet, odhaduju, že to váží tak asi 29 kg. To se s nějakým vhodným popruhem ještě dá na nějakou rozumnou vzdálenost odnést. Cokoliv většího bych viděl spíš na stacionární terčovnici a na případný přesun opatřit kolečkama.

Farei


disbut2