Menu

tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste nečetli předchozí části doporučujeme vrátit se na předchozí kapitolu ... 

V této chvíli by nám už mělo být jasné vše podstatné, co souvisí s výběrem našeho nového šípu. Jen ve zkratce si shrňme v čem bychom před vlastní objednávkou měli mít jasno :

  • výrobce a model šípu
  • potřebný Spine
  • potřebnou délku
  • Fletching - jaká křidélka a jak budou nalepena
  • jaký hrot

 

některé součásti šípu neovlivníte - jsou dané výrobcem a typem, resp. jeho konstrukcí, průměrem apod.) vybraného šípu. Např. insert (vložka, která se vlepuje do těla šípu a do které se šroubuje hrot) je pro konkrétní model šípu a jeho rozměr (průměr) daný. Stejně tak to platí i pro Nock - např. u firmy Easton používají některé šípy tzv X-Nock, některé jiné H-Nock atd ...  Pro váš klid jen technická poznámka - rozdíly u těchto Nocků jsou pouze na straně shaftu - drážka pro tětivu je pochopitelně univerzální.

Jediné na co si v této souvislosti snad můžete dát "pozor" je, zda vybraný šíp má např insert, který umožňuje použití loveckých hrotů, které již máte. Např. firma Easton nabízí pro některé své šípy inserty označené jako Deep Six. Tyto inserty maji nestandardní závit, který umožňuje použití pouze speciálních hrotů s tímto závitem (vaše staré dobré lovecké hroty tam prostě nenašroubujete). Zatímco u některých modelů šípu si můžete vybrat zda chcete standardní závit (X-Hit Insert) nebo speciální Deep Six insert, jiné šípy umožňují pouze jeden typ - např. šíp Easton A/C Injection nabízí pouze DeepSix insert. Krásný šíp ale nepříjemné omezení. 

 

Objednávka šípu na zakázku

Snad všechny obchody, ať kamenné nebo internetové eshopy nabízí objednávku šípu přesně podle vašich specifikací. Za výrobu šípu obchodu samozřejmě něco málo zaplatíte, ale v ceně celého šípu jde o celkem nevýznamnou částku. Vyberete šíp a ve formuláři vyberete požadované parametry - spine, délku, zda chcete šíp olepit křidélky a jakými - typ, velikost, barva (nabídka se může lišit obchod od obchodu), jaký hrot k šípu chcete (většinou se tak kupují cvičné terčové  hroty - lovecké se kupují zvlášť). Zvolí se požadované množství a je hotovo. Za pár dní máte doma sadu krásných nových šípů. Kvalita zpracování je většinou velmi dobrá.

V některých obchodech se při specifikaci objednávky můžete setkat s dotazem, kam má být směrováno tzv. Leading vane. Jde o to, že jedno křidélko má na šípu hlavní roli - bývá také barevně odlišeno. Při zakládání šípu na tětivu musí být toto křidélko správně orientováno. Na dnešních moderních lucích směřuje většinou nahoru (dvě zbývající křidélka pak směřují šikmo vlevo a vpravo dolů). Význam této orientace je minimalizace kontaktu křidélek se součástmi luku při výstřelu - především kontaktu s restem. Na starších lucích, kde se používaly resty pocházející z klasických luků, směřovalo toto hlavní křidélko většinou vodorovně doleva (zbývající dvě pak doprava šikmo nahoru a šikmo dolů). Dnešní moderní šípy umožňují otáčení instalovaného Nocku - nasměrování hlavního křidélka si tak můžete libovolně měnit či jemně nastavovat, takže zadání této orientace dnes již není tak důležité. Pouze některé hliníkové šípy (např. Easton Legacy používá nalepovací Nocky, které se nalepí napevno a snadnou změnu již neumožňují)

Zajímavou možností jak nakoupit sadu šípů o něco výhodněji je využít nejrůznějších časově omezených nabídek obchodů na zvýhodněné sady. V těchto sadách se nabízí konkrétní model šípu s konkrétním modelem křidélek a hrotu. Vy si zvolíte pouze požadovanou délku. Často je taková nabídka vázána na nějaký minimální odběr - např. 12 kusů. Tyto nabídky se netýkají vždy jen "obyčejných" šípů z "economy class", ale občas v nich najdete výborné šípy za dobré ceny.

hinttip1

 

K nákupu šípů ještě jeden malý tip - většinou budete šípy kupovat ve větším množství. My Evropané máme zažitý zvyk kupovat věci "po desítkách". V USA je tento zvyk poněkud jiný - nakupují tam často po tuctech - dozens. Šípy jsou takto i distribuované od výrobců k prodejcům. Stejně tak je i balené jejich příslušenství - inserty, nocky, lepidlo na inserty. Pro prodejce je vždy mnohem výhodnější spotřebovat celé 12kusové balení než např kvůli 5 nebo 10 šípům rozdělat pytlík a někde schranovat zbylé kusy. Nikdo vám pochopitelně objednávku např. 8 kusů neodmítne, ale pokud kupujete po 12 kusech, velmi často zjistíte, že dostanete výhodnější cenu. 

 

 

Výroba šípů doma

Protože vám dnes každý obchod nabízí za velmi rozumné peníze sestavení kompletního šípu přesně podle vašich požadavků, může se vám zdát představa výroby šípů doma jako naprosto zbytečná aktivita. Zčásti máte možná pravdu, ale zčásti ne. Finální rozhodnutí bude na vás, já jen zkusím na tomto místě nastínit některá pro a proti. 

Další investice - budete muset nakoupit další vybavení, tzn. utratíte další peníze. Pokud se rozhodnete vyrábět si vlastní šípy (nebo přesněji kompletovat z dodaných komponent) budete potřebovat následující vybavení :

  • speciální pilu na řezání shaftu - shafty se dodávají v původní nezkrácené délce, většinou kolem 32". Na vás bude si je zaříznout na požadovanou délku. Pokud nechcete investovat do speciální pily, můžete zkusit vyrobit vlastní použitím např. nářadí Dremmel s řezným kotoučem. Na Internetu najdete různé návody na výrobu domací řezačky šípů za použití tohoto nástroje. 

Upozornění - na řezání šípů, především karbonových, opravdu potřebujete speciální pilu. Nelze použít vaši osvědčenou ruční pilku na železo :-)  Tedy pokud nechcete nový, drahý šíp spíše zničit než uříznout.

  • nástroj na dokonalé opracování řezu - zajištění kolmosti řezu k ose shaftu. Není sice nezbytně nutný, ale nestojí moc a zlepší konzistenci letu šípu.

  • fletching jig - nástroj pro olepení shaftu křidélky. Bez podobné vymyšlenosti můžete zapomenout, že by se vám podařilo olepit šíp na správném místě, ve správných rozestupech. Obzvláště pak v případě lepení Offset nebo dokonce Helical. Fletching jig najdete v nejrůznějších provedeních v cenách od cca 25 do 85 USD. 

  • jednoduchý nástroj na stržení starých křidélek a zbytků lepidla ze shaftu
  • křidélka a hroty - dostatečnou zásobu všech možných typů křidélek se kterými chcete experimentovat a cvičné hroty
  • lepidlo - existují sice speciální lepidla, ale mně osobně se velmi osvědčilo i u nás běžně dostupné vteřinové lepidlo Loctite
  • další drobnosti, které již nejsou nijak nutné, ale mohou se hodit - tester Spine šípu, digitální váha v grainech pro zvážení hotového šípu atd...

 

Časová náročnost - výroba šípů zabere nějaký čas. Během dvou dnů, kdy budete šípy řezat, lepit inserty, nechavát lepidlo zachnout, lepit křidélka a opět nechat zaschnout si na zpracování 12 šípů vyhraďte tak 2 nebo 3 hodinky. Pokud vás to ale baví, pak to není nikterak ztracený čas

Nezávislost - pokud jste schopní si vlastní šíp vyrobit a hlavně ofletchovat, jste naprosto nezávislí na jakékoliv cizí pomoci. Platí to především pro opravu poškozených křidélek. Velmi často se vám stane, že se některé křidélko poškodí - např nárazem jiného šípu, nebo prostě po špatné ráně mimo terč upadne úplně. Triviální věc, ale pokud nemáte potřebné vybavení, nemusí být oprava nijak snadná, obzvláště pokud pužíváte lepení Offset nebo Helical. Nemáte pořádné lepidlo, nemáte nářadí, nemáte zkušenosti. Buď musíte i s takovou pitomostí otravovat kamaraáda nebo to prostě nějak "nabastlíte" sami s velmi diskutabilním výsledkem. 

Máte také naprostou volnost pro experimenty. Nic vám nebrání pár šípů olepit jedním typem křidélek a jedním způsobem, další šípy jinak a další zase jinak. Můžete experimentovat a zkoušet případné rozdíly v letu, konzistenci zásahů atd ...  Můžete se rozhodnout jen tak vyzkoušet kratší šíp nebo o něco delší .. vše je ve vašich rukou.

Více znalostí - budete se muset trochu lépe orientovat v katalozích výrobců, protože některé volby, které za vás někdy udělá obchod automaticky (aniž by vám dal vůbec vybrat) nyní budou na vás. Budete muset vědět jaké inserty se pro daný model šípů nabízí, které se hodí k čemu a které se hodí vám. Možná se vámtak doma objeví pár drobností - např. pár insertů, které jste objednali omylem a které se vám nehodí, na druhou stranu budete mít nakonec mnohem více znalostí o tom co se nabízí a k čemu co je. A více znalostí znamená, že máte více věcí pod kontrolou.

 

Osobně můžu vlastní výrobu jen doporučit. Možná s tím nemusíte začít úplně na začátku - pár prvních šípů pro svůj nový luk si klidně objednejte jako hotové, ale jakmile přijde vhodný čas nebo spíše první vhodná příležitost, neváhejte a pusťte se do toho. 

hinttip1

 

Pravidlo nebo spíš tip k "nákupu 12 kusů", které jsem popsal výše platí pochopitelně i pro domácí výrobu. Nebo možná ještě víc. Stále platí - šípy jsou od výrobce baleny po 12kusech. Stejně tak je balené i dodávané příslušenství - inserty, nocky, lepidlo. Pokud objednáte celý tucet, prodejce vám prostě pošle celý pytlík a nikde nemůže udělat chybu. Pokud objednáte jen část, musí pytlík rozdělat a poslat vám jen část. A zde se občas stane chybka - dostanete menší počet, dostanete omylem jiný insert (který se náhodou válel na stole a jen se připletl do cesty) atd .. nic závažného, jde o haléřové položky a prodejce reklamaci vyřeší, ale jsou s tím zbytečné starosti. 

 

 

 Tak to by mohlo být vše o šípech. Probrali jsme luk, probrali jsme šípy ... stále ale nekončíme. Stále nám chybí nezbytně potřebné vybavení našeho luku a vybavení nás jako střelce. Takže pokud máte zájem .. klikněte zde pro další kapitolu ... 

H.


disbut2