Menu

Ze záplavy novinek pro rok 2015 mě zaujala jedna natolik, že bych ji chtěl představit i zde ... jde o mířidla z produkce firmy AxcelSights - model AccuTouch  ...


Přiznám se, že už delší čas pokukuji po jednopinových mířidlech. Důvod je prostý – s pokročilým věkem už vidím fakt blbě a na mých 5-pinových TR React (které jinak považuji za skvělá lovecká mířídla ... viz moje vlastní recenze) mi prostě jednotlivé piny už splývají, ať dělám, co dělám. Namísto toho, abych v klidu mířil, snažím se zoufale rozpoznat, který z těch rozmazaných bodů je ten správný :-) 

Takže jeden pin by se mi jevil jako optimální ...

Jenže ... je mi jasné, že jeden pevný pin mi stačit asi nebude (více informací najdete v seriálu článků Jeden by nestačil ?). Moje mířidla tedy musí umožňovat nastavení pro různé vzdálenosti. Tohle by snad neměl být problém – jednopinových mířidel s posuvnou hlavou najdete na trhu dost. Jen namátkou - SpotHogg, HHA, CBE, AxcelSights – to všechno jsou výrobci, kteří něco podobného vyrábí a prodávají.

Jenže, je tu malý háček - všechna tato mířidla mají mechanismus, jehož kroucením, otáčením, posouváním měníte pozici / výšku celé hlavy mířidel, tím i záměrného pinu a tak mířidla nastavujete pro různé vzdálenosti. A ... pro změnu vzdálenosti musíte upřít vaši pozornost (a oči) na nějaké cejchované kolečko a začít jím kroutit a kroutit, dokud nedokroutíte na požadovanou pozici, nebol-li vzdálenost. A přitom stále pozorujete měřítko - kolečko, abyste věděli, kde "právě jste" a zda jste "tam už přesně". No, zjednodušeně řečeno, prostě pěkných pár vteřin koukáte úplně jinam, než byste, jako lovci, koukat měli.

Pro terčovou střelbu či snad 3D není problém. Času máte dost. Ale s loveckým použitím je to horší. Alespoň můj soukromý názor. Ano, vím, že s těmito mířidly spousta lidí loví a jsou naprosto spokojeni. Jenže, mně osobně, se to prostě nezdá. Možná při lovu z posedu, kdy je celá oblast v dosahu jednoho pinu. Ale k opravdu pohotovému a flexibilnímu řešení, které by pokrývalo skutečně větší rozsah vzdáleností, mi to prostě „ nejde úplně pod fousy“.

No, a když už bych měnil mířidla, opravdu rád bych získal něco, co bude vyrobeno téměř dokonale. Žádné "vůle", žádný materiál, který by se časem vytlačil, vymačkal ....

A taky bych moc rád, abych mohl pohodlně a jemně provést nastavení ve všech třech osách. Ale skutečné nastavení, ne "jenomjako" ... 

No, a když už bych si mohl opravdu vymýšlet, pak bych rád, aby mi moje mířidla umožnila si občas zablbnou a zastřílet si třeba na 90m nebo i 100m nebo i dál ?. A bohužel můj TR React končí v mé konfiguraci posledním pinem na 60m. 

O to víc mě proto na podzim zaujala novinka, kterou uváděla firma AxcelSights - model AccuTouch. Naschvál píšu „uváděla“, protože jednotlivé informace o novém modelu pouštěli doslova po kapkách. Obrázek teď a tady, další za týden a támhle, pak jedno video, pak druhé .. k tomu spousta diskuzních vláken a dokonce soutěž (mířídla samotná mi o vlásek unikla, ale vyhrál jsem aspoň tričko :-) ...no povedl se jim kolem toho docela cirkus, to se musí uznat a ocenit :-)

Nicméně dnes už je vše jasné a tak se můžeme podívat o co vlastně jde.

Výrobce bude asi většina z vás znát. Firma Axcel totiž spadá pod stejnou firmu jako výrobce špičkových a populárních release  T.R.U. Ball.

Od "Truballů" mám tři modely, moje další bude na 99% opět stejné značky a pokud někdo někdy dá na moji radu, doporučím mu release právě z jejich nabídky. Nejvyšší kvalita, široký výběr, není o čem diskutovat. Takže tu máme renomovaného výrobce, známého perfektní kvalitou produkce a high-end technologiemi. A ani značka AxcelSights není žádný nováček v oblasti mířidel. Jejich mířidla ArmorTech už používá k plné spokojenosti spousta zkušených bowhunterů. 

 

ACTsmall


Když se na mířidla AccuTouch (dovolím si nadále občas používat zkratku ACT) podíváte poprvé, uvidíte v podstatě „klasický“ design. Hlavní tělo, k němu připojenou hlavu mířidel a v ní jeden jediný pin. Konstrukce také pochopitelně obsahuje mechanismus, který nastavujete mířidla pro různé vzdálenosti (posouváte celou hlavu mířidel nahoru/dolů).

Ovládání je u ACT vyřešeno pomocí otočné “hvězdice“. Vypadá, že padne dobře do ruky a že nebude problém jej ovládat v zimě a v rukavicích. Točíte jedním směrem a celá hlava jede nahoru, točíte na druhou stranu a hlava se posouvá dolů. Momentální pozici – nastavení můžete sledovat na stupnici. Tohle je jasné, ale opravdu to není nic novátorského. Něco podobného používá i konkurence. Takže, v čem je ACT tak zajímavý, nebo odlišný ? Je to systém nazvaný AccuClick.

 

AccuClick ? 

AccuClicks

Celý "zázrak" nazvaný AccuClick je v podstatě šest malých „čmudlíků“, které si pomocí imbusových šroubků namontujete na vámi definované pozice. A tyto čmudlíky způsobí, že jakmile přes ně posuvný mechanismus přejede, ozve se malé, tiché „Click“.

Kliknutí, které nejen uslyšíte, ale i ucítíte. A vy okamžitě víte, že se právě teď nacházíte v nějaké definované pozici. A přitom se na mířidla nemusíte vůbec dívat.

Už je vám to jasnější ? Není ?

OK, probereme to na příkladu (omlouvám se, že to trošku zjednoduším) ...

  • Namontuje na luk nová mířidla ACT, a nastřelíte si je stejně, jako jakákoliv jiná. Otáčením hvězdice měníte výšku hlavy mířidel a tedy i pinu a postupně si najdete tu správnou výšku pro .. dejme tomu ... obligátní vzdálenosti 10m, 20m, 30m, 40m, atd .. až dokud vás to baví a dokud takovou vzdálenost chcete nebo potřebujete.

  • Pro každou vzdálenost si pak na měřítku uděláte značku, takže napříště už budete vědět, kde je která vzdálenost.  Zatím vše při starém.

  • Nyní si ale vyberete 6 „typických vzdáleností“, které jsou pro vás důležité. Na jaké nejčastěji střílíte. Takové vzdálenosti, jaké byste si nastavili pro každý pin na vícepinových mířidlech – takže u mě osobně by to bylo 20m, 30m, 40m, 50m, 60m a jen tak pro radost bych si dal 100m.

  • A nyní si na tyto vybrané pozice - na každou z nich - našroubujete jeden malý AccuClick čmudlík. 

  • Nyní jste na lovu a máte nastavenu vzdálenost 20m jako univerzální. Uvidíte cíl, jenže je dál. Na 40 metrech. Potřebujete tedy přetočit mířidla. Otáčíte tedy hvězdicí, ale nemusíte na ni koukat. Stále sledujete cíl. Jakmile posuvný mechanismus přejede přes čmudlík, ozve se ... CLICK. A vy víte, že tohle byl další v pořadí - ten pro pro 30m. To je ještě málo. Otáčíte dál až se ozve další CLICK. Další čmudlík v pořadí a tentokrát je to ten správný pro 40m.

Jenže ... máme to přeci jako příklad ... cíl se mezitím přiblížil na 30m. Není problém .. otáčím hvězdicí zpátky a nemusím se na mířidla ani podívat. Otáčím, než se ozve CLICK a vím, že jsem, musím být,tedy  na předchozí předvolené pozici, což je u mě 30m. 

  • Vzdálenost nastavena správně = mířím .. střílím .. trefuji .. jídlo na stole a trofej na stěně :-)

 

Celý vtip a novátorská myšlenka ACT tedy spočívá právě v onom klikání, které vám oznamuje dosažení některé předvolené pozice.

Budeme-li upřímní, musíme konstatovat, že se nejedná o žádnou revoluci. Spíše o vylepšení. O dobrý nápad, který vám umožní ovládat posuvný mechanismus mířidel, aniž byste se na něj museli vůbec podívat. Nemusíte odvracet pozornost od cíle, nemusíte luk všelijak naklánět, abyste uviděli nastavovací měřítko. Na tomhle je dobře vidět, že lidi od Truballů nebo Axcelů vybavení nejen vymýšlí, ale že s ním i v reálu loví.

Bude to asi vyžadovat trochu cviku, ale věřím, že po pár dnech dostanete ovládání „do krve“.

Jen dodávám, že standardně se k mířidlům dodává 6 ks těchto klikacích čmudlíků. Nemusíte je pochopitelně využít všechny a naopak, pokud je vám oněch šest málo, lze přikoupit další.

 

A to je vše ?

No jak se to vezme :-)  Mířidla ACT toho pochopitelně nabízí víc, pokud to tedy oceníte.

ATPfeatures


Takže třeba :

  • Perfektní konstrukci, kdy všechny mechanismy chodí bez vůle a tedy přesně. I po delší době by se nikde nemělo nic viklat, vymačkávat a povolovat, atd ..  ACT mířidla jsou na trhu teprve chvilku, ale toto tvrzení si snad můžeme dovolit vzhledem ke kvalitě předcházejících produktů – např. řada ArmorTech.

  • Pohodlné a skutečné nastavování všech tří os, takže máte-li zájem, můžete si mířidla opravdu seřídit dokonale. Tak, aby luk střílel kam má i v případě enormních náklonů při střelbě z kopce či naopak do kopce (více informací o tajemství všech tří os mířídel najdete v samostatném článku)

  • Lze nastavovat sílu nutnou k posunu mechanismu pomocí hvězdice a tedy i sílu a hlučnost onoho „kliknutí“. Pokud se obáváte, že by mohlo dojít ke „zrazení“ zvěře, můžete si kliknutí nastavit naprosto minimální. A naopak .. 

  • Měřítko pro vzdálenosti je umístěné v zorném poli střelce a pootočené pod úhlem 45o, takže by jste měli být schopni i bez klikání odečíst aktuální pozici pohodlně bez toho, že byste museli luk nějak naklápět nebo otáčet.

  • Mířidla si můžete vybrat v různých provedeních, které se liší uchycením na luk. K dispozici je buď klasické provedení „na pevno“  pomocí šroubů nebo u modelu PRO tzv. „dovetail“, kdy na luk namontujete pouze základní držák, do kterého se nasunujete tělo mířidel provedené z karbonu.

    Accutouch AccutouchPro
    verze s "klasickým" uchycením "napevno" na luk pomocí šroubů dražší verze PRO s tzv. "dovetail mount", kdy tělo je z karbonu


U klasické montáže si můžete navíc vybrat model s integrovaným tlumičem vibrací – licensovaný Mathews Harmonic Damper  (takové to "odpružené" kolečko) - model je pak označovaný zkratkou HD

  • Hlava mířidel, která je k dispozici ve dvou velikostech označovaných jako 31 a 41 (odpovídá průměru v milimetrech), je „kapitolou sama o sobě“.

    Obsahuje různé „vychytávky“ jako je výměná a volitelná vodováha 3 různých velikostí a třeba tzv. „Torque indicator“ – červený kroužek, jehož pomocí zjistíte, že luk držíte blbě (moc pevně a kroutíte s ním). Pokud totiž při míření v průzoru mířidel uvidíte červenou barvu, je s vaším držením něco špatně. Taková blbost, ale může přijít vhod ... 

  • V hlavě mířidel je vždy pouze jediný pin, ale lze si vybrat jeho velikost – 0.019“  (v podstatě standardní velikost) nebo menší 0.010“

  • No a k výběru máte i 4 barvy záměrného pinu – zelená, modrá, žlutá a červená

  • Pochopitelně je dispozici i extra osvětlení záměrného pinu.

 

A co za to ?

No vzhledem k tomu, že se jedná o prémiového výrobce a jeho letošní top-model, je jasné, že zadarmo to nebude ... takže odpověď zní .. peníze .. SPOUSTU peněz :-(

Mířidla se dostala na trh až těsně před Vánocemi (původní informace mluvily dokonce až o lednu 2015) a následující ceny jsou převzaté z aktuální nabídky ehospu Lancaster Archery (pokud je mi známo, výrobce prodává pouze přes autorizované obchodníky). Přiznám se, že jsem zatím nehledal, zda se, a případně za kolik, dají koupit i někde jinde.

  • Axcel AccuTouch „klasická montáž“ s Harmonic Dampener – 285 USD
  • Axcel AccuTouch Pro (Dovetail) – 330 USD


Pravda, nejedná se o nic levného a pravděpodobně to nebude volba pro začínající střelce nebo lovce. Ti dozajista zvolí mnohem levnější mířidla, která jim do začátku poskytnout vše, co potřebují nebo chtějí. Nebo si to zatím myslí.

Nicméně zkušenější uživatelé, kteří už mají jasnou představu "co by rádi" a za co jsou ochotni zaplatit, asi kvalitu a možnosti ocení. A právě pro ně mohou být Axcel AccuTouch zajímavou volbou.

A je také potřeba říct, že tato mířidla, ač označovaná jako lovecká, už v podstatě splňují nároky kladené na sportovní speciály, jejichž cena se pohybuje ještě mnohem výš.

 

Pokud vás mířidla AxcelSights AccuTouch zaujala, nezbývá než blahopřát k dobrému vkusu :-) a doporučit vám k dalšímu studiu tyto informace (určitě nejsou všechny a věřím, že si dokážete najít i další)

Stránky AxcelSights 

Krátké video s představením mířidel ACT  



Druhé komerční video s krátkou prezentací  

 

Detailnější video kde Brandon Reyes z TRUBall představuje jednotlivé možnosti

 

no a krátká nezávislá recenze  

 

Toť vše. Diskuze otevřena a vaše názory vítány :-) Pochopitelně i osobní zkušenosti, pokud se najde majitel ....

H.


disbut2