Menu

updateAsi jste to už viděli ... lovec vystřelí, šíp letí směrem k cíli a v okolním šeru jasně svítí. Vidíte perfektně jeho dráhu letu a místo dopadu. Jasný svítící bod nešlo přehlédnout. Co to bylo ? ...


Pokud s loveckými luky začínáte a podobné video vidíte poprvé, pravděpodobně jste zmateni stejně, jako já před lety. Říkal jsem si „ co to je?“ a v první chvíli přemýšlel dokonce nad nějakým počítačovým trikem. Ale pochopitelně, pokud jste trochu zkušenější, je vám vše jasné - díváte se na šíp vybavený svítícím končíkem tzv. „Lighted Nock“ 

Poznámka: text byl aktualizován o informace o produktech z čínské produkce - téměř na konci článku.

Ale pro jistotu sii hned na začátek připomeňme, o čem tu bude řeč


.. ano, to je ono .. Lighted Nock (dále si dovolím zkracovat na LN).

Jak to funguje ?

Princip je v podstatě velmi jednoduchý.  Ze svého šípu vyndáte stávající končík (anglicky Nock) a nahradíte ho jiným - speciálním. Ten pochopitelně slouží primárně ke stejnému účelu – k nasazení šípu na tětivu, ale hned na první pohled si všimnete, že oproti obyčejnému je podstatně větší. Obsahuje navíc malou baterii, která napájí LED diodu umístěnou v plastové části nocku a nějakou elektroniku, která se stará o aktivaci – automatické rozsvícení.

t-Firenock-scheme2
jako příklad použijme Firenock. Dnes asi nejvíc sofistikovaný LN na trhu


Takto vybavený šíp založíte na tětivu stejně jako normálně a vystřelíte. Během výstřelu dojde automaticky k aktivaci, LED dioda se rozsvítí, celý končík začne svítit. Let šípu a hlavně místo jeho dopadu jsou mnohem lépe zřetelné.

Nock svítí tak dlouho, dokud jej manuálně nevypnete (tedy až na výjimky). A nebo než se vybije baterie :-) Takto to vypadá docela jednoduše a ono to vlastně jednoduché je. Má to sice i některá „úskalí“, ale o nich později.


V čem se různé modely liší ?

Je jasné, že základní prvky (LED dioda, baterie a nějaká ta elektronika) budou u všech modelů a u všech výrobců víceméně stejné. Rozdíly jsou především :

 • Způsob aktivace – některé LN se aktivují prostým stlačením nocku do těla šípu při výstřelu (např. Nockturnal). Jiné, jako třeba Tracer od Eastonu, se aktivují průletem kolem magnetu, který si musíte připevnit na vhodné místo na luku (v tzv. šípovém okně, někde poblíž zakládky/restu). A ten nejvíce sofistikovaný (Firenock), obsahuje dokonce senzor detekující zrychlení, podobně jako moderní zbraňové systémy.

 • Barva – většinu LN můžete koupit v několika základních a populárních barvách jako je žlutá, zelená, oranžová, červená, atd., ale některé mají nabídku výrazně širší – jako např. Firenock. Ten nabízí 6 barev LED diody v kombinaci s 9 barvami nocku = tedy celkem 54 možností !

  t-Lume-colors t-Fire-colors
   základní nabídku najdete u většiny modelů ...  ...a u některých nevíte, co si vybrat :-) 

 

Mnohem důležitější pro běžné použití ale bude míra jasu, který LN produkuje. Jas sice hodně ovlivňuje zvolená barva – např. zelená bude vždy jasnější než např. modrá, ale i tak najdete mezi produkty různých výrobců značné rozdíly.

comparelight

Výše uvedený obrázek prosím berte s jistou rezervou. Je převzatý z Internetu a netuším za jakých podmínek přesně vznikl. Nicméně jistou představu o možných rozdílech dává.

 • Režim svícení – většina LN nocků se prostě po výstřelu automaticky zapne a trvale svítí. Najdeme ale výjimky:

  Např. Tracer od Eastonů trvale svítí pouze 10 vteřin a poté začne blikat (čímž šetří baterii)

  Firenock v jedné verzi Hunter trvale svítí, ve druhé Hunter verzi zase bliká. Model Target svítí po výstřelu pouze 15 vteřin, načež sám automaticky zhasne. Ocení to především sportovní střelci – omezená doba svícení jim umožní pohodlně sledovat let a dopad šípu a vyhodnotit zásah, ale než přijde na řadu jejich soupeř, LN zhasne. Jednak tím odpadne výhoda, kterou by při míření soupeř měl (jasný bod) a jednak tak LN vyhovuje pravidlům ASA a IPO.

Určitou výhodou bude i úspora baterie, především pokud střílíte větší série šípů. Než dojdete k terči a vypnete je, nocky mnohdy svítí dlouhou dobu zbytečně.

 • Způsob vypnutí se u všech modelů opět liší a i když to třeba není na první pohled zřejmé, někdy to může být docela rozdíl v komfortu použití.

  Např. Tracer od Eastonů (který se aktivuje průletem kolem magnetu na luku) vypnete pouze tak, že je znovu protáhnete kolem magnetu. Zní to sice logicky a jednoduše, ale magnet je upevněný na luku a ten si s sebou k terči bere málokdo. Takže se od terče vracíte s náručí plnou blikajících šípů a postupně je vypínáte až na „palebné čáře“.  Ostatní už znovu střílí a vy pořád máváte šípy kolem luku. Řešení to není příliš šťastné, ale dá se částečně obejít tím, že si s sebou v kapse nosíte malý magnet právě pro tento účel.

U ostatních modelů se vypnutí řeší sice různě, ale podobně – různé pootočení, povytažení nocku, poklepání atd ...  Zpočátku to bude vždy chtít trochu cviku, ale jakmile se to naučíte, správný pohyb je otázka vteřiny.

Zde možná oceníte automatické vypnutí u Firenocku Target, kdy jste vypínání zcela ušetřeni.

 • Výdrž baterie – různé modely se liší výdrží baterie. Některé deklarují 20 hodin trvalého svícení, jiné např. 90hodin (Easton Tracer asi díky režimu blikání). Jiné pro jistotu uvádí dny běžného používání (Firenock). Deklarovaná výdrž bude jedna věc, realita asi druhá, ale zjištění skutečné výdrže bude už na vás.

Když už byla řeč o baterii – většina modelů umožňuje výměnu vybité baterie za novou, ale některé (např. Nockturnal) mají baterii napevno a po jejím vybití kupujete znovu celý LN.

 

t-repl batt
náhradní baterie pro Lumenok

 

 • Jednotlivé modely se také liší v dalším, důležitém parametru a tím je hmotnost. Už od prvního pohledu bude i laikovi zřejmé, že LN bude výrazně těžší než obyčejný plastový nock. A současně lze konstatovat, že čím těžší je, tím je to horší – více informací najdete o kousek níže.

 • Spolehlivost – když si uvědomíte namáhání, kterému jsou LN vystaveny - zrychlení při výstřelu a hlavně nárazy při dopadu do terče a spojíte je s elektronikou, kterou obsahují, musí vám dojít, že provoz nebude vždy bezproblémový.  A že budou asi rozdíly ve spolehlivosti a výdrži jednotlivých konstrukcí.

 • Dostupnost ve „vašem“ rozměru. Na trhu dnes najdete řadu šípů, které se navzájem liší svými rozměry. A každý takový šíp pochopitelně používá jiný „obyčejný“ nock. Jen u Eastonu, což je asi největší výrobce šípů, najdeme tyto typy nocků – X, H, G, DeepSix, SuperNock, MicroLite a to jsem možná ještě na nějaký zapomněl.

A pochopitelně pro každý takový šíp musíte zvolit ten správný LN – ve správném rozměru. Prostě do šípu Easton FMJ, kam patří X nock, musíte např. od Firenocku koupit typ označovaný jako „A“. Kdybyste koupili třeba „E“, tak vám tam nebude pasovat.

No a ne každý výrobce dodává své LN ve všech rozměrech. Takže se vám může stát, že všichni okolo vás spokojeně používají LN značky „SUPERDUPER“, ale vám je to k ničemu, protože pro vaše oblíbené šípy se prostě nevyrábí.


Nevýhody a problémy ?

Až doposud byla představa svítícího šípu lákavá. Zní to dobře, ne? Ale jak už to bývá, i zde najdeme problémy, které nám život s LN znepříjemňují.

 • Vyšší cena – zatímco obyčejný plastový Easton X nock stojí u Lancasterů 0,67 USD, tak např. za LN Easton Tracer dáte 20 USD, za Lumenok kolem 10 USD, Firenock vás také přijde kolem 20 USD za kus, atd ... Což je docela rozdíl.

Většinou to rešíte tak, že si LN koupíte jen pro pár vybraných šípů a ty ostatní „obyčejné“ necháte jak jsou. Čímž si zaděláváte na další možný problém – viz níže.

 • Za největší největší nepříjemnost já osobně považuji vyšší hmotnost. Už jsme si řekli, že celý ten „vehement“ (baterie, elektronika, LED a nock) musí prostě vážit o dost víc, než samotný plastový končík. Např. zatímco váha obyčejného Easton X Nock je 9 grainů, provedení LN se podle výrobce a konkrétního modelu pohybuje v rozmezí 20 až 30 grainů.

Vyšší hmotnost by mě zase tolik netrápila, ale problém je ten, že se objeví zrovna tam, kde ji nejméně potřebuji – vzadu. Ano, jde mi o vyvážení šípu – tzv. FOC (pokud vám tento pojem zatím moc neříká, více informací najdete zde ... avšak pouze v Angličtině). Prostě jde o to, aby šíp byl rozumně těžší "na předek". Existují doporučené hodnoty FOC – podle zdroje se trochu liší, někde je to v rozsahu 10-15%, někde jinde 8-15%.

Pokud jste se svou konfigurací někde uprostřed „doporučené zóny“, pak si asi s nějakými 10-15 grainy navíc nemusíte dělat velké starosti. Ale pokud jste už i s obyčejným nockem někde na spodní hranici, může vás každý grain navíc, umístěný navíc na úplném konci šípu, zajímat (nebo spíš trápit) dost.

Jako příklad moje konfigurace – šípy Easton FMJ spine .300, standardní X nock, řezané na délku 28,5“, hrot 100 grainů, 3ks křidélka Blazer - FOC mi vychází cca na 9,6%. Tedy už teď nic, co bych považoval za úplně ideální. Ale šípy létají dobře, takže s tím „dokážu žít“.

Jenže, nahrazením běžného nocku za svítící LN o váze, dejme tomu 22gr, se mi FOC změní na 8,1%. A to už se mi vážně moc nelíbí. Co s tím ?

  • Můžu se na to vykašlat a pokud si vysloveně nevšimnu, že by mi šípy začaly létat špatně  - tzv. „plavat“, tak to prostě neřešit. Navíc, pokud vezmeme v úvahu, že lovecká vzdálenost je do cca 30m a spíše míň, tak lze trochu spoléhat na to, že se nedostatečný FOC nestačí výrazněji projevit. Snad .. 

Upřímně – mám na jednom tréninkovém šípu LN firmy Lumenok o váze 26,6gr a FOC mi vychází 7,6% (což už je opravdu hodně málo), ale nevšiml jsem si nijak zásadně negativního chování. Pokud šíp neletí kam a jak má, pak z toho viním „svý pracky“ a ne FOC. Nicméně je možné, že šíp s tak nízkým FOC, je už prostě málo tolerantní a tak se každá střelecká chyba výrazněji projeví.

  • Můžu odlehčit zadek šípu, kde přibylo 22grainů na LN. V tuto chvíli tam máme křidélka - 3 Blazery, každý o váze 6 grainů. Jedinou možností je přejít na peří – 4“ parabolic křídlo z peří váží 3gr, celkem tedy úspora 9gr a změna FOC zpět na příjemnějších 9%

 Pokud použiju peří, ale krátké 2“ model RAYZR (obdoba plastových Blazerů, ale z peří) pak váha jednoho křidélka je 1,2grainu, celkem tedy úspora 14,4grainu a změna FOC na 9,6% (vida jsem tam, kde jsem byl).

Tohle je možné řešení, jenže upřímně se mi právě teď moc nechce (a pouze z tohoto důvodu) opouštět své osvědčené Blazery, a začít spoléhat na něco jiného.

 • Jako dobrá cesta se jeví změna váhy hrotu. Doposud používám hroty o váze 100 grainů. Pokud bych přešel na 125gr, pak i se stávajícícmi Blazery mi FOC vyjde na pěkných 10%. Trošku mi sice „uteče“ spine - optimální tuhost šípů (s vyšší váhou hrotu se snižuje dynamický spine šípu), ale není to nic zásadního. Vyměnit cvičné hroty za nové a těžší je otázka pár minut a pár stovek.

Jenže, současně bych musel vyměnit i lovecké hroty a to už je složitější. Mám jich docela sbírku a všechny, pochopitelně, ve váze 100gr. Jejich výměna za 125gr verze by už byl náročnější krok, nehledě na to, že tyto těžší verze se hůře shání (např. náhrada někde na cestách)

 • Poslední možností jak zvýšit váhu „předku“ je použití těžšího insertu (vložky, která se lepí do šaftu a do které se šroubuje hrot). Zatím používám standardní hliníkové inserty HIT, které jsou dodávány spolu se šafty a váží 16grainů. Namísto nich je možné lepit mosazný o váze 50 nebo 75grainů.

To by mi umožnilo nechat si svoji sbírku 100grain loveckých hrotů a přitom docílit zvýšení FOC. Jen pro zajímavost – při použití 50gr insertu se dostávám na FOC=10,64% a to při zachování ještě rozumného dynamického spine šípu. Insert 75gr by moje FOC posunul do „světa velkých kluků“ na hodnotu 12,3%, jenže šíp v této konfiguraci se mi už jeví jako docela „měkký“.

Jen podotýkám – pro posouzení změn, jejich vliv na FOC a dynamický spine šípů, používám počítačovou simulaci – program SFAX. Realita může být trochu jiná a možná zjistím, že šípy, ač simulovaně měkké, létají v realitě skvěle. Jenže, to chce čas a náladu na experimenty.

Toto řešení se mi zatím jeví jako optimální. Nicméně ani ono není bezbolestné. Znamenalo by to v podstatě vyhodit všechny stávající šafty s již vlepenými hliníkovými inserty (neboť netuším, jak bych je dostal ven) a nahradit je zcela novými šafty. A to při nějakých 15 šípech, co se mi tu porůznu povalují, znamená bavit se o částce cca 5 tisíc :-/


Omlouvám se všem, kteří se v mých úvahách ohledně ladění FOC a spine šípů „ztratili“, nebo těm, kteří právě dospěli k přesvědčení, že jsem se definitivně zbláznil :-)  Ano, souhlasím, že už je to dotažené trochu do krajnosti a takto v detailech to zajímá snad jen úplné „šťouraly“ jako jsem já.

Nicméně věřím, že to dává určitý obrázek o tom, jaké „problémy“ může způsobit tak jednoduché rozhodnutí, jako je pořízení svítícího končíku – Lighted nocku.

 • Dalším problémem může být to, co jsem již zmiňoval výše v souvislosti s vyšší cenou. Že se LN pořídíte jen pro pár „vyvolených“ šípů a ostatní, určené na běžné trénování“ si necháte „postaru“. Jenže v takovém případě budete mít dva různé šípy. O jiné hmotnosti o jiném vyvážení. A trénovat budete s něčím jiným, než potom budete střílet naostro (ať lov nebo důležitá soutěž).  Je otázkou vašich schopností a střeleckého umu, jak moc takový rozdíl může hrát roli v přesnosti zásahů - tím chci říct že "kopytu" to bude jedno, ale dobrý střelec už takovou změnu může poznat (v negativním smyslu).

 

Naštěstí u některých (ale ne u všech) modelů LN pro tuto situaci existuje řešení. Za rozumné peníze můžete pořídit „tréninkovou“ variantu LN. Ta sice nesvítí, ale váhou věrně simuluje svého funkčního sourozence. Takže trénujete s přesnou kopií toho, s čím budete později střílet. Nicméně pokud váš oblíbený výrobce LN nic takového nenabízí, nezbude, než si pohrát s náhradním vyvážením konce šípu (vložky, kousky insertů apod.)

 • Vazba LN na konkrétní rozměr šípu. Už jsme se zmínili o tom, že koupený LN musí k vašemu šípu pasovat. Musíte koupit ten správný rozměr (pro šíp Easton FMJ musím koupit Firenock typ A, pamatujete ?) 

Problém tedy nastane, pokud se rozhodnete změnit výrobce nebo typ šípů, které používáte. Pokud starý a nový nemají shodné rozměry (nepoužívají stejný nock), pak to znamená, že ani staré LN, do kterých jste až doposud investovali, nebude možné pro nové šípy použít.

 • Kvalita použitého končíku/nocku - dalším nebezpečím, které se společně s LN může objevit, je kvalita použitého nocku. Ano, té plastové „blbosti“, kterou nacvakáváte na tětivu a ve které je někde umístěna LED.

  Aby se tam LED vešla, musí tam být pro ni někde vyvrtána dírka. A podobnými úpravami je, nebo přesněji může být, celý nock zeslabený. A přitom právě nock je tím místem, které při výstřelu přebírá veškerou a ohromnou energii z luku a přenáší jí na šíp. Stačí nedomyšlená konstrukce umístění LED v nocku, jeho přílišné zeslabení a neštěstí může být nablízku. Nock při výstřelu praskne, tětiva se smekne kolem a máte ukázkový Dry-Fire a pravděpodobně poničený luk.

 

U seriózních a osvědčených výrobců toto snad nehrozí – jsou si tohoto nebezpečí vědomi a na kvalitě používaných nocků si dávají záležet. Ale může se vám stát, že na Internetu objevíte novinku ... nové, revoluční řešení .. minimalizovaná váha ... super cena, šetřilo se kde mohlo .. a ... slzy a pláč..

Proto radím -  než se rozhodnete pro nějaký konkrétní model LN, pořádně si propátrejte Internet. Použijte Google, pročtěte diskuze. Zjistěte, co používají zkušenější a jděte stejnou, osvědčenou cestou. A to už vůbec nemluvím o „samodomo“  řešeních, které dozajista na Internetu objevíte. Těm bych se, být na vašem místě, zcela vyhnul.

 

K čemu se takový Lighted Nock (ještě) hodí ? 

Tak, kritiku máme za sebou a doufám, že jsem vás neodradil. Protože odteď už to budou jen samá pozitiva a jistoty :-)

 • Je jasné, že hlavním účelem LN je mít lepší možnost sledovat let šípu a místo dopadu. Možná vám to zní jako hloupost, naprostá blbost, protože při tréninku přece své šípy dobře vidíte i bez podobné vychytávky. Měl jsem na to stejný názor ...

.. až do okamžiku, kdy jsem v Kanadě střelil po medvědovi. Pod vlivem celé situace jsem prostě vůbec neviděl, kam šíp dopadl. Vůbec. Jen jsem tušil, nebo měl pocit, že to bylo dobře .. ale naprosto mi chybělo to vizuální potvrzení. To, co znám z terče, z tréninku. Že šíp je tam, kde má být. Byl jsem z toho „na prášky“ . Jak moc bych v tu chvíli uvítal svítící šíp, který by jasně ukázal, že jsem skutečně trefil kam jsem chtěl. Ušetřilo by mi to nějakých 45 minut nervů ...

Navíc terče bývají pěkně bílé, nebo světlé a šíp se na nich pěkně vyjímá. Medvěd byl černý, špinavý a já neviděl vůbec nic.

K tomu přidejte fakt, že většina lovu se odehrává ráno nebo večer – tedy za snížené viditelnosti a pochopíte, proč jsou LN tak oblíbené hlavně mezi lovci.

 • Svítící šíp se taky dobře hodí při tréninku na delší vzdálenost. Nemusíte s sebou tahat dalekohled, abyste z nějakých 50m zjistili, kamže to vlastně dopadlo. A pokud má každý váš tréninkový šíp jinou barvu LN, máte perfektní přehled, jak se která rána povedla.

 

 • LN taky oceníte, když se rána nepovede. Prostě terč úplně minete a šíp zmizí za ním a zasune se do listí. Svítící nebo blikající končík vám může pomoci ztracence znovu najít.

 

 • Dalším výborným využitím LN je kontrola čistoty letu vašeho šípu, který hodně vypovídá o vyladění vašeho luku nebo i o střelecké technice. Stačí počkat na soumrak nebo tmu, použít fotoaparát s delší expozicí a vystřelit. Na fotce si pak zkontrolujete dráhu letu šípu – světelnou stopu, kterou za sebou LN na fotce zanechal.

 

Okamžitě uvidíte, zda je let šípu hladký – perfektní a luk je tedy správně vyladěný, nebo zda sebou šíp při letu „mrská“ a háže a je tedy něco špatně – buď na vašem luku nebo s vaší střeleckou technikou.

t-Nice flight  nogood flight  t-Bad flight 

 

Na fotkách je krásně vidět co mám na mysli - co vám může podobný obrázek prozradit:

  • Vlevo je dokonale vyladěný luk s perfektním letem šípu
  • Uprostřed je šíp, který neletí ideálně 
  • A vpravo je "čistá hrůza" ... skoro to vypadá, jako by lovec po nebohém zvířeti hodil "svítícího hada" :-) Obrázek jsem “vyštípl” z jednoho loveckého Youtube videa … můžete se podívat sami. Je to docela děsivý pohled. Tedy nemyslím ten lov, ale tak špatně nastavený luk ... 


Co se dnes na trhu nabízí ? 

Předesílám, že níže uvedený seznam dozajista neaspiruje být kompletním přehledem toho, co se dnes dá koupit. Berte to spíš jako základní informaci o těch nejznámějších výrobcích a modelech. Snažil jsem se „vydolovat“ správné informace, ale ne vždy je to úplně snadné. Pokud jsem se někde spletl, prosím o upozornění (napravím to).

A pokud jsem snad zapomněl na váš oblíbený model, můžete mi opět napsat pro doplnění, nebo to napravit sami - využít diskuzi pod článkem ...

Easton Tracer

t-etracerUž jsem se o něm několikrát zmínil v textu výše. Zajímavým odlišením od konkurence je jeho způsob zapínání/vypínání pomocí magnetu, který si musíte nalepit někam na vhodné místo na luku. Na to, jak šťastné je to řešení, si musíte udělat názor sami.

  • Svítí 10 vteřin a pak začne, pro úsporu baterie, blikat.
  • Pouze červená barva.
  • Baterie údajně vydrží 90 hodin provozu, výměnná baterie, váha 26 grainů, cena za kus cca 10 USD.

 

Lumenok

t-LumenokZapíná se výstřelem, vypíná se takovým specifickým kývavým pohybem (vikláním) nocku, který vypadá složitě, ale je snadné se jej naučit. 

  • Svítí tak dlouho, dokud jej nevypnete nebo nedojde baterie.
  • Většina modelů v červené, zelené a růžové barvě.
  • Výdrž baterie cca 40 hodin, výměnná baterie, váha (podle modelu) od 24 do 30grainů, cena za kus cca 10 USD

více informací na http://www.lumenok.com

 

Nockturnal

t-nockturnalZapíná se výstřelem, vypíná stlačením malého vypínače v těle nocku (lze použít hrot jiného šípu).

  • Svítí tak dlouho, dokud jej nevypnete (nebo nedoje baterie)
  • Dostupný v červené, zelené, modré a růžové barvě.
  • Výdrž baterie 24hodin. Baterii nelze měnit. Váha 20grainů, cena za kus 9 USD.

více informací na http://nockturnal.com

 

Firenock

Firenock-APravděpodobně nejsofistikovanější konstrukce. Neobsahuje žádné pohyblivé díly, ale zato je napěchován pokročilou elektronikou. Zapíná se výstřelem (spouští ji integrovaný akcelerometr). Vypíná se poklepáním nocku o tvrdou podložku, případně zemi.

Pro použití s moderními výkonnými luky si do šípu (šaftu) budete muset ještě nainstalovat malý kovový kroužek, nazývaný „Extreme Shock End Cap“. Zní to složitě ale není .. je dodáván s většinou sad i s „udělátkem“ pro správnou instalaci. Prostě kroužek namáznete vteřinovým lepidlem a pomocí „udělátka“ jej zastrčíte do šaftu tak hluboko, kam až to půjde. Hotovo. Tento kroužek brání zničení LN v důsledku silných nárazů do terče/cíle. Instalovat si jej pochopitelně nemusíte, ale při opravdu silných lucích riskujete, že se drasticky zkrátí životnost celého LN (v extrémním případě na jediný výstřel :-) ... potvrzeno vlastní zkušeností).

  • K výběru máte tři verze – Hunter1 svítí nepřetržitě a Hunter2 bliká, dokud jej nevypnete (či nedojde baterie) a Target, který svítí cca 10 vteřin a pak sám zhasne.

Ostatní informace (pro srovnání s konkurencí) jsou trochu komplikovanější, takže si je popišme trochu podrobněji :

  • Dostupné barvy – Firenock se dodává v 6 různých barvách LED a zvolit si můžete 9 různých barev použitého nocku. Výsledná barva a intenzita jsou vždy dány kombinací LED a nocku – takže celkem tedy máte k dispozici 54 možností !

  • Baterie, která je pochopitelně měnitelná,  je k dispozici ve 3 různých provedeních – a na použité baterii závisí jasnost LED diody, délka výdrže (14 až 21 dní běžného provozu). Kromě toho se baterie liší délkou své živostnosti při skladování (máte je do zásoby) a možností použití v mrazu (jeden limit je -20, druhý -30oC)

  • Dodává se v nejrůznějších sadách, kdy např. typická Hunter stojí 67 USD a obsahuje 3 kompletní sestavy (základní obvod, baterie a plastový nock), k tomu ještě dostanete 3 samostatné náhradní plastové nocky (pro případ zničení jiným šípem) a 3 kroužky (Extreme Shock End Cap) a udělátko pro jejich správnou instalaci.

   Těchto sad je značné množství a každá se liší svým obsahem a v každé z nich můžete volit spoustu možností.

Osobně považuji Firenock za asi to nejlepší, co si můžete pořídit, ale tu komplikovanost ve výběru považuji současně za největší slabinu. Zatímco u konkurence si vyberete jen typ podle velikosti šaftu a barvu, u Firenocku strávíte hodiny procházením webu a zjišťováním „co je co“. Co to vlastně chci a co mi sakra nabízí. A když už máte pocit, že máte jasno a můžete nakupovat, zjistíte, že tady a támhle jsou další volby a vy už jste z toho úplně blbí :-)  Prostě můj názor je, že Firenock je pro opravdové nadšence, kteří jsou ochotní studováním nabídky,  parametrů a rozdílů jednotlivých modelů, možností a sad strávit třeba i několik hodin.

Jakmile to jednou pochopíte, máte vyhráno a už v tom vlastně žádná složitost není, ale pustit se do toho chce vážně silné nervy a značné odhodlání. Anebo kamaráda, co vám poradí ...

S komplikovaností výběru je také spojená další drobná nepříjemnost – snad kvůli ní jej nenajdete ve velkých obchodech jako je třeba Lancaster. Prodejců také není mnoho a pokud jsou, jejich nabídka bývá docela ochuzena. Takže většinou nezbude než objednávat přímo u výrobce.

Je to jistá komplikace, ale osobně jsem přesvědčen, že kvalita Firenocku si tu trochu práce navíc zaslouží.

Více informací na http://www.firenock.com


 

a něco "Made in China"

Následující tip jsem dostal od čtenářů web- díky. Informace uvádím jak jsem je dostal.

t-chinaLevnější varianta svítíciho končíku, která je vyrobena v Číně a lze ji sehnat už na některých českých e-shopech kolem 110 Kč. 

Průměrem pasuje do karbonového šípu Easton powerflight (pokud se nepletu pak jde o SuperNock).

Dioda se aktivuje pootočením na závitu baterie kdy dojde ke spojení kontaktů. Baterie má gumový převlek a v šípu drží dostatečně pevně a i při opětovném vyndavaní je převlek výborně přilepen a zatím se mi nestalo že by se nějak sundal. Jelikož se nock neaktivuje výstřelem ale pootočením je dobré nock aktivovat a poté ho zatlačit v dané poloze vuči křidélkům do šípu tak aby pěkně dosedl na konec šípu a při každé aktivaci měl stále stejnou polohu. I při chybném zatlačení lze aktivní  polohu končíku utahováním  doladit. vyplatí se použít klíček na končíky.

Deaktivace se provadí nepatrným  povolením končíku od baterie kdy dojde k přerušení kontaktu. Jinak svítí na pořád.

Kompletní demontáž končíku z šípu i s baterií provádím pouhým vytažením a když to prostě nejde končík nepatrně povolím a použiju na něj šnůrku na serving se smyčkou.

 Celková váha končíku i s baterií je 1,57gramů, tedy cca 24 grainu

Co se týče výdrže baterie, nemám tušení. Končíky mám 4 měsíce a i když je nepoužívám pořád na pohled svití pořád stejně.

Dostupnou barvu jsem zatím u nás  sehnal jen modrou.

Tento je pořízen na www.epuskohled.cz

A za sebe ještě dodám .. pokud se rozhodnete experimentovat s věcmi z Číny (osobně nic proti), pak doporučuji se porozhlédnout přímo na populárních serverech jako je třeba Aliexpres

 

A co třeba „Samo Domo“ ?

Pozornosti nadšených kutilů pochopitelně neunikly ani svítící šípy. A tak na Internetu najdete několik návodů, jak si takový Lighted Nock vyrobit doma, na koleně.

 

Určitě jich bude víc a najít si je dokážete určitě sami .. Je jen na vás, jaký bude váš názor. Můj osobní je ten, že nemám ani chuť ani čas se do podobných experimentů pouštět. Ale věřím, že to je otázka vkusu každého soudruha .. že soudruzi ? :-)

 

A co takhle nějaký srovnávací test ? 

Ano, to je bezvadný nápad :-)

Taky mě to napadlo. Mám tu pár vzorků od různých výrobců. Ještě musím dokoupit jeden či dva, pak vymyslet jak to udělat, aby to mělo co nejlepší vypovídací hodnotu a pak se do toho pustím. Někdy. A až to bude hotové, dozajista se zde o tom dozvíte.

Zatím poprosím o trochu trpělivosti .... 

H.


disbut2