Menu

Před téměř 3 lety jsem na netu objevil úžasný nápad – hadrový terč. Osvědčil se mi natolik, že jsem zde publikoval návod na jeho výrobu. A stal se jeho ... s jistým přeháněním ... "propagátorem" ... :-) 

 

Tzv. "hadrák" je můj favorit :-) Propaguji ho, a hlavně používám, už docela dlouho. Podle mého názoru je to jeden z nejlepších "domácích terčů", jaké lze za rozumné peníze a s vynaložením minimálního úsilí pořídit - viz první článek na toto téma: Ukliďte si ve skříní a udělejte si terč.

Nápad super, ale protože během jeho používání se postupně ukázaly drobné nedostatky původní konstrukce, objevil se zde další článek - Hadrový terč podruhé, popisující drobná vylepšení. Tím jsem toto téma považoval za uzavřené. Ostatně, co taky chcete stále vymýšlet na "bedně plné hader", že ? :-)

Jenže, i poté .. během doby, co mi "hadrák" poctivě sloužil, se objevily další drobné nedostatky. Nebo spíš "slabiny". A v hlavě se mi vyrojily nápady, jak terč ještě vylepšit. Až nedávno jsem se konečně dostal k tomu, abych vylepšení zrealizoval. A když už jsem hadrák tak propagoval, bude asi fér se o tyto nové informace podělit ...

Poznámka : myslím, že tohle je můj poslední příspěvek na téma "hadrový terč". Už mě vážně nenapadá, co by mohlo být jinak – lepší.

Pro začátečníky mám pouze dovětek – hadrák, i když ho tak nadšeně propaguji, není jedinou možností jak si levně vyrobit téměř "věčnou" terčovnici. Máte k dispozici jiné možnosti ... viz např. Kobercová terčovnice, kterou považuji za další perfektní řešení "domácí střelnice" a nemít hadrák, asi bych se dnes pustil právě do ní ...

 

Co bylo špatně ... proč vůbec něco vylepšovat ?


To, co mi na hadráku vadilo nejvíc, asi trochu souvisí s mým způsobem použití. Přesneji mou domácí střelnicí. Střílím z haly do garáže a vzhledem k prostorové dispozici šípy nejvíc dopadají do pravého spodního rohu. Občas se "odvážu" a zamířím víc na střed, ale obecně ... pravý spodní roh dostává nejvíce zabrat.

 

t basic 
Z této fotky asi není úplně zřejmé "proč", ale věřte mi, že ona oblast s "nalepeným" terčem je nejvíc využitou oblastí terčovnice ...

 

No a jak do stále stejné oblasti dopadá šíp za šípem, začínají hadry v přetěžovaném místě "uhýbat". Některé se zatlačí do svých "sousedů", některé se pod opakujícími dopady šípů doslova rozdrobí  "na prach".

 

 t bordel
Toto kdysi býval pěkný a festovní ručník ... 

 

Ať tak, nebo tak, v daném místě začne vznikat díra. Kapsa. Prostě místo, kde není tolik materiálu, co by mělo být. Při vytahování šípů začnete cítit, že za fólií (čelní stěnou) už začíná být nějak podezřele volno. Prázdno. A šípy pronikají hloub a hloub ... Až se jednoho dne dostanou skrz. Což není vůbec dobře.

 

t oldbaddetail
Z fotky to asi nebude úplně zřejmé, ale mezi "žlutobílým" ručníkem a kostkovanou dekou se vytvořila nevítaná kapsa - volný prostor, kde dopadající šípy pronikají dál, než by bylo vhodné .... 

 

Při normálním použití této terčovnice by možná stačilo začít střílet do jiné části. O kousek vedle, nebo výš. A ono by se to uvnitř zase nějak přeskládalo. Jenže to u mě moc nejde. Jak už jsem řekl, v permanenci je většinou pravý spodní roh ...

A problém se zvětšuje do té doby, dokud není hadry nutné přeskládat. K tomu podotýkám, že "plnící otvor" mám nahoře a problematické místo je dole.

Což znamená, že musím vyházet cca 80% obsahu bedny, abych se dostal do místa, které chci spravit. Terč je docela velký (83cm x 80cm) a hader v něm je tedy strašné množství. Většina musí ven a pak zase dovnitř. Zbytečně. Zatímco já stojím na žebříku, protože jinak se k plnícímu otvoru, který sám o sobě není největší, nedostanu ... A až vyřeším ono kritické/špatné místo, ty všechny hadry zase musí zpátky dovnitř. 

Je to hrozná práce, které se snažíte vyhnout tak dlouho, jak to jenom jde. Až ztráta jednoho, nebo více šípů (co proletí skrz a zapíchnou se do stěny za terčem) vás donutí začít problém skutečně řešit. Prostě si koupíte flašku rumu a pustíte se do otravné, ale nezbytné opravy ... 

 

Další problém je fólie – tedy čelní stěna.

Byť "pravá americká" od firmy ThirdHand Archery, taky nevydrží věčně. Zatímco zbytek fólie je stále jako nový, na nejvíc zatěžovaném místě (vpravo dole) se začnou objevovat díry, fólie začne praskat, hadry začnou "vykukovat" ven.

Takže, fólii by bylo dobré otočit. Třeba o 90o o 180o nebo o 270o. Jenže, přední stranu mám napevno "přisponkovanou" k rámu. Tedy, abych ji mohl otočit, musím ji nejprve "odsponkovat". Teprve pak můžu fólii vyměnit nebo otočit. Ale pak ji zase musím přisponkovat-přicvaknout zpátky k rámu.

 

t olddetail2
Sponky jsou "obecně" fajn .. protože drží. Ale vyměnit fólii je "opruz" ... ježto musíte všechny staré sponky oddělat a pak novou fólii znovu přisponkovat ...

 

To není problém, ale pro tento úkon je dobré mít bednu na zemi a přístupnou ze všech stran. Jenže bedna je plná hader a tak je neskutečně těžká (věřte mi ... tohle prostě nikdo z podstavce nesundá a nikam nepřenese). A to opět znamená ... vyházet všechny hadry, prázdnou bednu odstěhovat z garáže někam jinam a opravit. Pak znovu do garáže, postavit na stojan a naplnit hadry ... no děs ... 

Není divu, že se mi do toho nikdy moc nechtělo. A tak jsem potřebnou opravu odkládal vždy co nejdéle. Až naprosto katastrofální stav terče mě vždy donutil k opravnému zásahu. Což byla "zábava" vždy tak na 3 hodiny, z čehož tak 80% byla naprosto zbytečná práce .. a to na tom bylo to nejhorší.

 

Jinak a lépe


Asi při druhém či třetím kole takto "zbytečných oprav" se mi v hlavě začala rodit myšlenka. Že by vše bylo mnohem jednodušší, kdyby celá přední stěna nebyla napevno spojená s "hlavní bednou", ale bylo by ji možné jednoduše sundat. A s volnou přední stěnou buď opravit - přeskládat obsah terčovnice (hadry) nebo pootočit či vyměnit přední stranu – fólii. Vlastní realizace nápadu nebyla příliš složitá a z fotek ji asi lehce pochopíte ...

Většina spočívá ve výrobě rámu-límce o takové velikosti, že jde navléci na hlavní bednu.

t frame1 t frame2 t frame3

 

Na tomto samostatném rámu je sponkami přichycená fólie. A celý rám prostě jednoduše navlečete zapředu na "hlavní" bednu a uchytíte-přitáhnete pomocí "klapek" - vehementu, který se oficiálně označuje jako "pákový-bednový uzávěr". A to je vlastně vše... nejlepší věci bývají jednoduché .... :-)

t framelock t framelock2

 

Pokud vám nyní v terči vznikne "kapsa" není problém povolit ony "klapky" a pak celý přední límec sundat. Hadry jsou v terči namačkané tak, že bez problémů drží – nevypadávají ven.

 

t oldbad1 t repair
Se sundanou přední stěnou máte k dispozici obsah terče k nezbytným opravám ... opravený terč - trochu přeskládaný a hlavně doplněný o nový materiál ...

 

Vy jen přeskládáte problémové místo, případně doplníte další hadry. A čelo pak vrátíte zpět a uzávěry zacvaknete. Tím máte hotovo. Taková oprava je práce na 5, maximálně, 10 minut. Paráda ...

 

Podobně je to s opravou čelní stěny – fólie. Pokud je (v mém případě) pravý dolní roh rozbitý, není problém pootočit celý přední rám o 180o. A do nejvíce zatěžovaného místa se tak dostane fólie, která až doposud byla v levém horním rohu a je tedy naprosto nedotčená. 

Jedinou "nepříjemností" je, že se případný obrázek na terči otočí vzhůru nohama .. tedy ... budete střílet na jelena, nebo bažanta, co jsou hlavou dolů. No a co? Je to sice trochu divné, ale dá se to přežít ... :-)

 

t new 
Otočený rám dodá do nejvíce zatěžovaného místa novou fólii ... 

 

Mimochodem, právě zde se projevila chybka (nedomyšlenost), kterou jsem (už vlastně ani nevím proč) udělal hned na začátku, při výrobě hlavní bedny. Nevyrobil jsem jí tehdy čtvercovou (např. 80 x 80cm), ale lehce obdélníkovou (v mém případě cca 80 x 83cm). To se mi nyní trochu vymstilo - neumožňuje mi to otáčet přední stranu po 90o, ale musím otáčet "pouze" po 180o.

Pokud bych snad vyráběl celý terč znovu, dal bych si tentokrát záležet, aby hlavní bedna měla opravdu čtvercový tvar - a já tak mohl otáčením po 90využít všechny rohy poměrně drahé čelní fólie.

 

No, a pokud je čelní fólie už opravdu "na kaši" je oprava snadná.

Sundáte celé čelo, odnesete si jej někam, kde máte dost místa a rozbitou fólii jednoduše vyměníte za novou.

Zbytek terče, bedna plná hader, zatím "poslušně čeká" v garáži. Nemusíte nic vytahovat. Žádná zbytečná práce a zdržování. A až máte hotovo, prostě nasunete čelo kam patří, zacvaknete "klapky" a můžete střílet.


Toto v podstatě velmi jednoduché vylepšení - snadno sundavatelná přední stěna - se ukázalo jako nejdůležitější "Upgrade" hadrákového terče. Alespoň pro mě. Jakákoliv oprava, jakákoliv "operace" je díky ní tak jednoduchá, že na vznikající problém reaguji téměř okamžitě:

  • Začíná se dělat kapsa ? OK, čelo dolů a spravit ...
  • Začíná se ničit fólie ? není problém .. okamžitě dolů a otočit .. 


Nemusím nic odkládat. Nemusím čekat. Jakákoliv oprava je nyní otázkou skutečně pár minut jednoduché práce .. bez zbytečného "hadrování" ... což mimo jiné znamená, že nepřicházím zbytečně o šípy. A také, že v garáži nemám zbytečný .. s prominutím "bordel" .. protože nikdo (kdo to na vlastní kůži nezažil) si neumí ani představit, jaký binec zůstane v místnosti po zpracování téměř 300 litrů rozstřílených hader .. z nichž část je skutečně "na prach" ....

Prostě pokud už svůj hadrák máte, nebo se na jeho výrobu teprve chystáte,  zvažte variantu s demontovatelnou přední stěnou. Doporučuji ... těch pár "prkýnek" a trocha práce navíc se vám dozajista během krátké doby vrátí ... 


H.


disbut2