Menu

Správné umístění PeepSightu (průhledu v tětivě) je bezesporu jedním z klíčových faktorů pro vaši přesnou střelbu. Jenže .. jak to správné místo vlastně najít ?

 

Pokud si, před sestavením vašeho luku, děláte teoretickou přípravu a studujete nejrůznější informační zdroje, vždy narazíte na zmínku, že správná výška Peep Sightu (PS) – tedy umístění v tětivě ve správné výšce je klíčové .. nebo řekněme VELMI důležité. Protože PS musí být umístěný tak vysoko, aby skrz něj střelec pohodlně viděl – na mířidla a cíl. Neměl by se k PS ani krčit (umístěný příliš nízko), ani natahovat (příliš vysoko). Když to takhle čtete, zdá se to naprosto jasné .. s tím nebude problém ... 

thinkJenže, problém to docela je a to zjistíte v okamžiku když najednou stojíte nad svým novým lukem s úkolem do tětivy umístit váš krásný nový PS. Najednou si nejste tak úplně jistí kam ho dát. Tedy přesně dát. Víceméně tušíte „oblast" kam asi patří, ale kde to přesně je ? Jako .. 5 a ¾" nebo 6" nebo dokonce 6 1/8" ... ???


A tak znovu zapnete počítač a znovu začnete hledat a zjišťovat, kde to vlastně mají ostatní ... my lidé jsme z přirozenosti "stádová" či snad skupinová stvoření ... a tak je pro nás pocit „ být ve skupině" pocitem bezpečí.  Ale ne vždy je to tak, alespoň ne v tomto případě.

Protože z údajů nalezených na diskuzních fórech si možná uděláte obecnou představu (jakože někde mezi 5 ¾" a 6 ½" je to dobře a 7" už je možná moc - aspoň podle většiny), ale přesnou pozici – tedy „VAŠI" pozici vám nikdo neřekne. Protože každý z nás je jiný. Máme jinou fyziognomii, jinak velkou hlavu, v ní jinde posazené oči, jinak dlouhou bradu a ruce a tudíž i jiné místo zakotvení při nátahu (tzv. anchor point), atd, atd .. 

vesnicka
Kdyby se takový pan Pávek a Otík z „Vesničky mé střediskové“ rozhodli střílet z kladkového luku, stěží by měli Peep Sight ve stejné výšce :-)

 

Pochopitelně, že zkušený střelec s mnohaletou praxí už dobře ví, kde chce svůj PS mít. Pro takového střelce tento článek asi není (i když i takový možná ocení tip od Jesse Broadwatera - viz níže). Ten má někde v deníčku napsáno číslo a nový PS do nového luku prostě umístí přesně tam, kde ho potřebuje.

Ale od tohoto střelce si i začátečník může vzít jedno ponaučení – jakmile zjistíte, kde je to „vaše správné místo", změřte si vzdálenost mezi „nock pointem" (místem kde zakládáte šíp) a Peep Sightem – co nejpřesněji – a někam si ho napište. Nespoléhejte na to, že si to budete pamatovat – nebudete :-) A je zbytečné stále dokola procházet zdlouhavým procesem hledání ...

Nicméně vraťme se k našemu začátečníkovi, který právě hledá a mudruje. Většinou to skončí tak, že PS „někam" strčí s tím, že to takhle bude zatím dobrý a někdy potom, až bude chytřejší a bude čas, se to udělá pořádně. Jenže později na to buď zapomene, nebo se mu do toho prostě nechce. Luk nějak střílí, šípy víceméně lítají kam mají .. a rozdrbat pozici PS znamená většinou přestřelovat luk a přenastavovat mířidla a .. a ... komu by se do toho chtělo, že ?

Nicméně i začátečník může svůj PS instalovat správně hned napoprvé. Má tyto možnosti ...

 

Technika „zavřených očí"

Když sestavuji luk někomu „novému" a nezkušenému, doporučuji a používám tento postup :

  • Umístíme PS někam do předpokládané oblasti – někam, kde si myslíme, že by to tak nějak mohlo nebo mělo být. PS neuvazuji, protože s ním budu za chvíli hýbat.

  • Dotyčný zavře oči a natáhne luk (*). Se stále zavřenýma očima „zakotví", uklidní se, srovná se, tak aby se nikam nenakláněl, nekrčil atd .. prostě aby stál tak, jak si myslí že by měl stát. Má zavřené oči, nic ho neruší a může se soustředit jen na to podstatné.

    * Důležité - protože natahujeme luk (byť nehodláme střílet - ladíme pouze PS) zdůrazňuji dobrou praxi mít v luku založený šíp. Nikdy nevíte co se stane ... při nátahu se "brkne" o vypouštěč a luk vystřelí. Bez šípu to bude ukázkový DryFire a vy jste v maléru. Velkém maléru. Nikdy nenatahujte luk bez založeného šípu - ani když nehodláte střílet !!!

  • Následně otevře oči a podívá se po linii „cíl <-> pin v mířidlech" a okamžitě zjistí, kde PS je .. ten pravděpodobně nebude tam, kde ho dotyčný potřebuje mít. Bude níže, nebo výše. Možná o hodně, možná jen o fousek.

  • OK .. spustíme luk zpět, PS posuneme potřebným směrem a znovu .. zavřít oči, zakotvit, srovnat se, otevřít oči a .. „jak teď ?" . A to celé dokola a dokola, než prostě PS „sedí" tam kde má být. Přesně v linii „cíl <-> pin v mířidlech <–> Peep Sight". Je tam, kde ho čekám, aniž bych se mu musel nějak přizpůsobovat. 

  • Proč ty zavřené oči ? Protože začátečník nebo méně zkušený střelec se bude špatně umístěnému PS snažit (i něvědomky) přizpůsobit. Nemá tak zažité své "zakotvení", aby ho dokázal udržet. Trošičku se natáhne, malinko se přikrčí a už to není ono. Se zavřenýma očima se soustředí pouze sám na sebe - na správné zakotvení a postoj a až má „hotovo", pak teprve otevře oči a ... uvidí jak to vychází.

 

Je to víceméně jasné ? Super, tak ona to taky není žádná věda :-)


K posouvání PS v tětivě nahoru či dolů si dovolím dvě poznámky :

1) PS byste měli posouvat v povolené tětivě. Tedy luk do bowpressu, trochu zmáčknout, tětiva se povolí a vy můžete posouvat. Protože v napnuté tětivě (ano i v klidovém stavu je tětiva docela dost našponovaná), hrozí při posouvání PS nebezpečí, že prodřete ta jemňounká vlákna, ze kterých je tětiva upletena. A věřte mi, že to opravdu nechcete. Tedy, není-li vysloveně krize, používejte bowpress. Tečka. 

2) Při posouvání PS nahoru či dolů bude ale docházet k další drobné nepříjemnosti. PS se bude otáčet. Víc nebo míň, ale bude. Jak je tětiva kroucená, tak v každém místě se PS natáčí trochu jinak. Což je nepříjemné, protože přes něj pak není pořádně vidět. Anebo vůbec. A dotyčný, který si luk nastavuje by přes něj asi vidět měl a to co nejlépe. Jsou dvě možnosti co s tím : 

  • buď prostě vyignoruji skutečnost, že je ke mě PS otočený bokem (takže přes něj pořádně nevidím) a posuzuji pouze jeho výšku. Někdo to dokáže, někdo ne. Pokud ne, nezbude než si pro každou zkušební polohu trochu „vyhrát“ s vyladěním natočení PS. Někdy stačí pořádně nakroutit prsty .. ono to nevydrží dlouho, ale na ten jeden či dva pokusy to stačí.

  • Pokud máte k dispozici pomocníka, o to lépe – pak stačí, aby vám při nataženém luku prsty jemně potočil PS tak, abyste přes něj viděli. A hned víte, jak na tom jste.


Tento postup mám vyzkoušený a funguje. Je ale potřeba znovu zdůraznit následující :

  • Testující střelec MUSÍ zaujmout po dokončení testovacího nátahu se zavřenýma očima správné zakotvení. A hlavně takové, které bude používat i poté, při normální střelbě. Protože pokud při testu kotví vzorově „pod uchem" a při běžné střelbě bude kotvit někde pod bradou .. jsme .. no .. někde jinde .. a pozice PS také.

  • To samé platí při zaujímání postoje. Vysledoval jsem, že hlavně začátečníci, pod tíhou okamžiku (jako „teď na tom fakt záleží") se vyšponují jako voják hradní stráže, když jde kolem prezident. Stojí jako prkno s hlavou vytrčenou nahoru .. takto pochopitelně už nikdy v budoucnu stát nebudou – a PS je zase špatně.


Metoda „Sight-in" podle Jesse Broadwatera

JesseNedávno jsem v diskuzním fóru ArcheryTalk objevil další techniku (nebo možná spíš techniku jemného doladění), která se mi hodně líbí. Upřímně, zatím jsem ji nezkoušel – neboť momentálně nemám na kom, ale podle logiky věci musí fungovat a to skvěle.

Jesse Broadwater, je americký profesionální lukostřelec, člen pro-staffu takový firem jako je Hoyt, Easton, TruBall atd .. takže se asi shodneme na tom, že je to člověk, který by tomu měl rozumět a stojí zato jeho rady poslechnout nebo je alespoň vyzkoušet.

 

Jesse tip
Originál Jesseho "tipu". V angličtině a stručný .. niže jsem si dovolil delší popis a česky .. 

 

Začnete tím, že PS umístíte do nějaké obecně správné pozice. K tomu můžete použít techniku popsanou výše ("zavřené oči"). Prostě tak, aby PS byl „víceméně" dobře. S takto instalovaným PS si nastavte mířidla tak, aby šípy dopadaly přibližně tam, kam mají .. prostě abyste zasahovali cíl s nějakou rozumnou odchylkou.

Teď PS z tětivy vyndejte .. ano ... úplně pryč. Předtím si změřte kde cca byl.

Nyní střílejte ze vzdálenosti cca 20m (*) a nastavujte mířidla (tedy pin určený pro tuto vzdálenost) tak, aby šíp zasahoval cíl.

* Jesse radí 20 yardů, což je vzdálenost na kterou se střílí jedna ze soutěžních disciplin, takže asi proto tato hodnota. Osobně si myslím, že si to můžeme bez obav upravit třeba na „našich" 20m.


Protože v tětivě nemáte PS, není tam nic, co by vás odvádělo ze správného postoje a správného kotvení. Nic, čemu byste se (byť nevědomky) přizpůsobovali. Můžete se soustředit jen na postoj a techniku kotvení. A to je to důležité !

A ano .. protože v tětivě nemáte PS, tak vám budou šípy asi létat trochu „bokem" – ze stranovou odchylkou – vlevo či vpravo. Tyto chyby ignorujte, protože ty nás vlastně v tuto chvíli nezajímají. Nás zajímá pouze výšková odchylka – tak aby šípy dopadaly výškově správně. Seřizujte mířidla tak dlouho, až šípy zasahují to „správné" místo.

Následně do tětivy vložte znovu PS (na původní místo) a znovu střílejte. Nyní už nesahejte na mířidla, ale posouvejte Peep Sight v tětivě tak dlouho, až budou šípy zasahovat cíl stejně, jako tomu bylo předtím. Znovu – na mířidla už v tomto kroku nesahejte – teď se mění pouze pozice PS. A opět – ignorujte stranovou odchylku (vlevo vpravo), protože nás zajímá pouze výšková správnost.

Jakmile šípy dopadají na to samé místo, jako když tam PS nebyl, máte jistotu, že PS je instalován v optimální výšce. Optimální pro vaši osobní konfiguraci – luk, fyziognomie, místo kotvení. V tomto okamžiku vám PS slouží jako perfektní referenční bod, ale bez toho, že by vás nějak negativně ovlivňoval – nutil ke sklánění, vytahování hlavy atd.

Není to paráda ? Jednoduché, logické, funkční .. jeden se až diví, že na to nepřišel sám :-)

Jakmile máte PS umistěný na to správné místo, zbývají vám ještě dvě věci :

  • PS pořádně uvázat, protože pokud ho neuvážete hrozí že při výstřelu z tětivy vyskočí a pokud ho uvážete blbě, hrozí že se vlivem vibrací při opakovaných výstřelech posune. Pokud ho chcete uvázat pravdu dobře a přitom pěkně .. návod najdete v článku „Omotávky jako od profíka"

  • Změřte si vzdálenost PS od nějakého referenčního bodu – většinou od místa, kde zakládáte šíp – já osobně to měřím od horní omotávky (nebo kroužku - pokud ho používáte) a tu hodnotu si zapište ! V budoucnu se vám bude ještě mnohokrát hodit.

 

No jo posunout ... ale což když už to nejde ?


Někteří majitelé některých luků občas narazí na nepříjemný problém – potřebují posunout PS trochu nahoru, ale ono už nejde, protože tam na tětivě začíná tzv. „serving" – ochranná omotávka tětivy.

Většinou je tato nepříjemnost kombinací větší postavy a kratšího luku (s ATA kolem 30" a míň). Pokud tento problém nastane, je každá rada drahá, ale můžete zkusit následující :

  • Nejprve začnete u sebe - zkontrolujte si, zda skutečně stojíte správně a zda kotvíte na správném místě – tato problematika přesahuje rámec tohoto článku, takže rada zní - najděte si na Internetu jak správně kotvit kde má být tzv. „anchor point“. Pokud by váš „kotvící bod“ byl někde úplně mimo – např. pod bradou, nebo někde „nad uchem“ je možné, že PS by musel být na tak extrémní pozici, že se tam prostě nevejde. Pokud si nejste jistí, je ideální, když vám kotvení zkontroluje někdo zkušenější.

  • Pokud k perfektní pozici PS chybí jenom kousek, můžete zkusit „zavazející" serving odstranit .. prostě ho třeba půl centimetru odmotat.

    Jenže nejprve se musíte přesvědčit, že nikde nedojde k nějaké kolizi se součástkami luku .. zda odstraněný serving nebude chybět třeba při kontaktu s kladkami, guardem nebo tak nějak. A pokud se k odmotání kousku servingu odhodláte, musíte dávat pozor aby se zbytek příliš nepovolil (nebo vlastně vůbec) a musíte být schopni jeho nový konec zase znovu a správně uvázat - k tomu slouží tzv. „Backserving" technika .. i tu najdete popsanou v článku Omotávky jako od profíka, nebo si ji najděte na videu na Youtube. 

    Pokud si něco podobného netroufáte, zkušenější (nebo raději hodně zkušený) kolega je dobré řešení.

  • Problém nastává v případě, že kotvíte správně a PS už dál prostě posunout nejde. V tomto případě si prostě Vy a váš luk "nerozumíte". Nejste určeni jeden pro druhého – v naprosté většině je vám luk prostě příliš malý – krátký. Smutné zjištění, ale pravdivé.

    Můžete luk prodat a koupit si něco, co vám bude „sedět“ a vy se s tím nebudete trápit.

    Anebo se můžete se luku přizpůsobit – změnit postoj, změnit anchor point prostě cokoliv tak, abyste se do nesprávné pozice PS „vešli". Budete se muset všelijak kroutit nebo kotvit hodně netypicky, ale může se to povést. Otázkou je, zda to chcete.

  • Anebo můžete z "PeepSightové pasti" uniknout tím, že se PS prostě zbavíte úplně. Ačkoliv se zdá, že bez PS to dnes nejde, není to pravda. Existuje řada technických řešení, o kterých se tvrdí, že dokáží PS plnohodnotně nahradit a někteří uživatelé dokonce blahořečí okamžiku, kdy se pro ně rozhodli. 

    Já sám s nimi ale nemám žádné konkrétní zkušenosti, takže jediná rada co vám mohu dát je – přečtěte si článek „Co takhle zrušit PeepSight ?" No a pokud se pro něco takového rozhodnete (nebo snad už máte vlastní zkušenosti), určitě nám napište svoje postřehy.

 

H.


disbut2