Menu

Takže pro jednoduchost předpokládejme, že jste se rozhodli koupit luk.  Fajn, tímto rozhodnutím skončilo vše jednoduché :-) Teď to začne být složitější. Ale aby to nebylo složité moc a vy jste si nakonec koupili takový luk, jaký chcete a jaký vám bude dobře sloužit, tak k tomu by vám měl posloužit právě tento miniseriál.

Začneme velmi zjednodušeným rozdělením luků na základní kategorie :

Klasické luky - poznáte je na první pohled tak, že nemají kladky :-) Klasické luky se k lovu hodí, ale nejsou ani zdaleka tak rozšířené. Dalo by se spíše říct, že klasickým lukem loví zkušení lovci. Lidé kteří dávají přednost tradičnímu luku mají často desetiletí zkušeností - pamatují ještě "staré dobré" luky a odmítají se jich vzdát. Nicméně začátečníkům bych doporučil nechat si tuto kategorii případně "v záloze na později" a teď jít  cestou moderních kladkových luků.

Kladkový sportovní luk - ten už vypadá lépe, má dokonce i kladky, ale je určený na sportovní (převážně terčovou) střelbu. Proti loveckému bývá delší, nemá maskovací barvu, Vybavení předpokládá velmi opatrné zacházení a je plně podřízeno maximálně přesné střelbě - dlouhá mířidla s jedním záměrným bodem, dlouhé stabilizátory, velmi precizni resty atd ... Takový luk by teoreticky k lovu šel použít, ale nebude vzhledem ke své velikosti a křehkému vybavení příliš praktický. Sportovní luky také bývají slabší než lovecké - menší průraznost šípu nevadí a naopak je nátah a míření snažší

Lovecké kladkové luky - jsou určené primárně k lovu. Luky jsou menší, lépe se s nimi prochází terénem, pro účely lovu je upravenou veškeré vybavení - mířidla s více záměrnými body, resty které pomáhají držet šíp během pohybu, maskovací nebo černá barva atd ...

Toto velmi zjednodušené rozdělení uzavřeme konstatováním, že pokud se někde na těchto stránkách objeví slovo LUK, myslí se tím lovecký kladkový luk.

 

Anatomie luku

anatomie luku

Pro lepší pochopení dalšího textu doporučeji pořádně prostudovat tento obrázek. Úmyslně ponechávám anglické názvy, protože se s nimi bude setkávat v každém katalogu, stránkách výrobce, uživatelském manuálu atd ... pouze pro ujasnění pár překladů a vysvětlení. Nezoufejte, pokud se vám těch údajů zdá moc - důležité jsou teď jen některé a ty proberem později.

Bow string - tětiva do které se zakládá šíp a kterou se luk natahuje

Top a Bottom limbs - horní a dolní ramena luku

Grip - držadlo luku

Riser - vlastní tělo - vyrobeno převážně ze slitiny hliníku

Limb Pocket - mechanismus uchycení ramene k riseru

Limb Bolts - šrouby kterými je rameno připojeno k riseru. Nastavením těchto šroubů lze do jisté míry ovlivnit sílu luku (Draw Weight)

Cable Rod a Cable Slide - odklání pomocná lanka tak, aby nedošlo ke kontaktu se šípem

Cam, Idler Wheel, Bus a Control Cable - systém kladkového mechanismu - liší se v závislosti na použitém systému (popsáno níže)

Pro naše účely  jsou nejdůležitější tyto dva parametry :

Brace Height (BH) - vzdálenost mezi tětivou a nejhlubším místem gripu. Délka BH ovlivňuje rychlost šípu a tolerantnost luku.

Axle-to-Axle (ATA) - vzdálenost mezi osami horní a spodní kladky. Hodnota ATA ovlivňuje manévrovatelnost luku a jeho tolerantnost.

 

Pokud vám právě teď není význam některého parametru nezoufejte, většina bude podrobněji popsána později. Pro vás je teď podstatné, abyste veděli z jakých částí se luk skládá a co která hodnota znamená.

 

 

Draw Weight - síla luku

Draw weight (DW) je bezesporu jedním z nejdůležitějších faktorů, který musíte při výběru nového luku zohlednit. Udává se v librách - lbs někdy také najdete značku # a pro informaci 1lbs = 0,45kg). Je to síla, kterou musíte vynaložit, abyste luk napnuli. Je to také síla, kterou luk bude předávat šípu, Obecně platí, že čím silnější luk, tím víc se při jeho napnutí nadřete ale tím větší také bude energie kterou luk předá šípu - energie, která se promění v rychlost šípu.DW je pomerně diskutovaná záležitost. Na první pohled by se dalo říct, že čím silnější luk, tím lepší. Bývávalo ... pamětníci pamatují luky, které mívaly 80lbs, 90lbs nebo dokonce i více.To vše ve snaze získat tolik energie, která by umožnila lov i té nejtěžší zvěře - buvol, slon, grizzly apod ...

S tím jak šel  dopředu technický vývoj, začaly luky generovat dostatek energie i při nižší DW. V dnešní době se jako nejsilnější luk považuje 70lbs. Jen velmi zřídka a v nabídce jen málo výrobců najdete luk silnější. Naopak, obrovský rozmach zažila třída o něco slabších luků - 60lbs nebo dokonce i 50lbs. I tyto slabší luky dnes dokáží šípu udělit rychlost, která byla před 10 nebo i 5 lety výsadou jen těch opravdu silných. Pro hrubou orientaci - jako dostatečný pro lovecké účely se dnes považuje luk od 50lbs výše. Luk 60lbs pak umožní lov prakticky jakékoliv zvěře, která se běžně vyskytuje na území USA - jelen, černý medvěd, divoké prase atd ... 70lbs luk pak pokrývá i tu nejtěžší zvěř při lovech v Africe.

Takže jakou sílu zvolit ? Volba není snadná a nikdo ji za vás nerozhodne. Následující body by vám mohly pomoct - obsahují většinu pro a proti - projděte si je a zvažujte. A pořádně přemýšlejte (ale ještě předtím odhoďte ve vlastním zájmu vlastní ješitnost)  :

1) zvolte ten nejsilnější luk, jaký v pohodě zvládnete. Budete mít dostatečnou rezervu pro všechna možná použití.

2) machra dělejte před holkama a ne teď :-) I když se to nezdá, 70lbs luk je opravdová potvora, jejiž opakované napínání opravdu není jednoduché. Dá vám zabrat. To, že jste chlap jak hora, ještě neznamená, že je to luk pro vás. Máte jen větší šanci, než váš malý soused. Navíc budete potřebovat svaly, o kterých jste až dosud netušili, že je máte. Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém např. se zády, s ramenem atd .. takto těžký luk to pravděpodobně jen zhorší a budete mít zaděláno na vážný problém.

3) všimněte si, že v bodě 1 je zdůrazněno slovo "v pohodě". Nejde o to luk jednou jedinkrát s vypětím všech sil napnout, ale být schopen jej napínat opakovaně a bez velkého trápení. Při tréninku chcete přeci trénovat = střílet a ne se rvát s lukem a nakonec být po 10 či 20 ranách naprosto zdevastovaný. Dobrá rada, kterou jsem dostal byla, že pokud lukem nedokážete v pohodě nastřílet 100 ran za 2,5 hodiny, jste, jak říkají Američani "overbowed" - tedy je na vás luk příliš silný.

4) zvažte co budete lovit. Pokud hodláte střílet srnce, jeleny opravdu nepotřebujete nejsilnější 70lbs luk.  Pokud plánujete, že přeci jen někdy v budoucnu byste rádi něco většího .. zkuste odhadnout, za jak dlouho to může být. Kupovat teď 70tku jen proto, že za 10 let byste ji možná potřebovali, není dobrý nápad. Luk nekupujete navždy. Za 5 nebo 10 let budete mít stejně nejaký jiný, takže teď kupte takový, jaký potřebujete právě teď.

5) pokud jste v životě v ruce podobný luk nedrželi, bude velmi težké pro vás rozhodnout, co je pro vás to pravé. Nejlepší rada je vyhledat někde poblíž obchod nebo lukostřelecký oddíl a poprosit je o možnost vyzkoušení. Je to ale trošku problém, protože obchodů se silnými luky na skladě na vyzkoušení u nás moc není a v lukostřeleckých oddílech většinou silné kladkové luky nenajdete. Zkuste na Internetu zapátrat po 3D střelbě - střílí se loveckými luky na makety zvířat.

6) nenechte se vystrašit mým varováním od silného luku. Píšu to tak trošku naschvál, protože lidi se mají tendenci přeceňovat. I když to tak může z předchozích bodů vypadat, není 70lbs luk žádný nezvladatelný Kraken. Je to normální silný luk. Spousta lidí na celém svetě má 70tku, nikdy nad tím nemudrovala, stříí z ní a nemá s ní žádný problém.

7) navíc čím víc budete střílet, tím rychleji budete nabírat sílu potřebnou k napnutí luku. A to poměrně brzy. Slabé svaly, které jste až dosud nepoužívali, začnou zesilovat a luk, co vám ještě před nedávnem přišel jako silný, budete zvládat jak nic. Dalším faktorem je správná technika nátahu. Je pochopitelně jednodušší napnout silný luk když to děláte správně.

8) No a aby to nebylo zase tak moc složité, na závěr ta nejlepší zpráva. Tou je nastavitelný rozsah DW - tohle může být docela důležitý faktor při vašem rozhodování. Téměř všechny luky se dnes vyrábí s proměnlivou DW. Tedy proměnlivou v jistém rozsahu. Obecně lze říct, že luk můžete oproti jeho oficiální hodnotě "stáhnout" cca o 10lbs nebo naopak o malinko přidat. Pro příklad - luk s označením 70lbs můžete v praxi nastavit v rozsahu od 60 do 70 respektive do cca 72 lbs. Luk s označením 60lbs lze nastavit cca od 50 do cca 62lbs. Změna DW se provádí pomocí šroubů v Limb Pocketu - v místě, kde jsou ramena uchycena k riseru.

To je skvělá informace pro ty, co by rádi 70tku ale nejsou si jistí zda ji zvládnou. Mohou si ji zpočátku stáhnout na 60lbs a postupem času, jak porostou jejich schopnosti, DW zvyšovat. Ale pozor - pokud jste si jistí, že 60# jje maximum, které chcete, není dobré kupovat 70tku a stahovat ji na 60. Proč ? Protože luk "nejlépe chodí" okolo svého maxima. Tedy - 70tka má nejefektivnější výkon kolem 70lbs. Na 60lbs bude efektivněji pracovat 60lbs luk vytažený na maximum než 70lbs luk stažený na minimum. Ty rozdíly nejsou nějak draatické, ale přesto jsou. Prostě pokud víte, že 60lbs je maximum které chcete střílet, kupte si 60 a mějte ji na maximu.

 

A co ty kladky ? Ty mi nepomůžou ?

I tahle otázka může někoho napadnout - většina lidí ví, že kladky, nebo přesněji řečeno kladkostroj se používá pro zmenšení síly nutné k vyzvednutí břemene ... Jenže .... jenže kladky na luku prostě nejsou kladkostroj. Tudíž vám opravdu nepomůžou. Jestli má luk DW 70lbs, pak budete muset těch 70lbs prostě natáhnout Vy. Nikdo jiný.

Takže k čemu ty kladky vlastně jsou ? Je to jednoduché ... u normálního luku (bez kladek) postupně narůstá odpor jak luk natahujete. Zpočátku skoro nic, pak síla nutná k nátahu roste a až na konci dosahuje svého maxima. Pokud by měl takový luk 70lbs, drželi byste nejtěžší váhu 70lbs úplně vzadu - v tom okamžiku kdy míříte. Tam, kde potřebujete mít co největší klid se do vás opírá ten největší odpor. Což není nejpříjemnější. A dále - při puštění tětivy se síla luku přes tětivu přenáší na šíp .. takže v první chvíli dostává šíp plnou sílu luku - 70lbs. Jenže tato síla okamžitě klesá a klesá a klesá až k nule. 

Kladky a konstrukce celého mechanismu kladkového luku způsobí, že velmi brzy po započetí nátahu začíná luk klást maximální odpor, který trvá po většinu napínacího cyklu až ... tesně před koncem nátahu tato síla podstatně klesá. V praxi se toto snížení síly označuje termínem Let-Off a u současných luků se pohybuje kolem 75 až 80%.

Křivka nátahu

U 70lbs luku tak v úplném závěru klesá síla na 17,5 resp. 14 liber, což činí "pobyt" v maximálním nátahu a míření výrazně příjemnější a pohodlnější. Navíc, bezprostředně po vypuštění tětivy velmi rychle stoupá síla luku na maximum a na této úrovni víceméně zůstává téměř až do konce než rychle klesne na nulu. Šípu je tedy maximální síla předávána po mnohem delší dobu než tomu bylo u klasického luku. Výsledkem většího množství energie je pochopitelně výrazně vyšší rychlost vystřeleného šípu.

Na obrázku vlevo je vidět typická křivka pro 60lbs luk. Vertikální osa označuje DW, horizontální pak hodnotu označovanou jako Draw Length - délku nátahu v palcích. Je vidět jak bezprostředně po zahájení nátahu nastupuje síla potřebná k natažení luku na maximum a v této úrovni setrvává téměř až do konce, kdy dochází k razantnímu poklesu - LetOff.

Výše uvedená křivka je pochopitelně ilustrační, nicméně pro pochopení principu stačí. Ve skutečnosti se podoba křivky liší luk od luku, v závislosti na modelu, výrobci, systému kladek, atd ...

Tak, první část miniseriálu máme za sebou. Pokud vás zajímá pokračování, pak přejděte do kapitoly 2.

H.


disbut2