Menu

Tento text je součástí miniseriálu. Pokud jste nečetli předchozí díl doporučujeme si nejprve přečíst předchozí kapitolu

Pravý nebo levý

Zatímco jsme až dosud řešili všelijaké detaily, teď nás čeká naprosto samozřejmá věc. Potřebujete luk pro praváka nebo leváka? Věc je to samozřejmá jen pro většinu z nás. Naopak pro některé to může být trošku problém.  V čem? Především byste měli vědět, zda jste pravák nebo levák. Zde problém snad nebude - to většina z nás tak nějak ví.

domeyeconcept

Další a složitější otázkou ale je, jaké oko máte dominantní. Přestože máme oči dvě, jedno z nich prostě hraje hlavní roli I když se vám to nezdá, mozek výrazně preferuje informace ziskané právě z tohoto dominantního oka. To druhé pouižívá jako doplněk především pro prostorové vnímání. 

Princip dominantního oka dobře popisuje tento obrázek

Pro zjištění dominantního oka najdete několik návodů. Mě se nejvíc líbí tento :

domeyehands

 • natáhněte před sebe obě ruce. Prsty mějte u sebe a k nim palce v úhlu 90 stupňů. Překřížte obě ruce tak, aby mezi prsty a palci vzniklo malé okénko Snad vám pomůže obrázek.
 • najděte si v místnosti menší, vzdálenější předmět a dejte ruce tak, abyste ho viděli právě tím okénkem
 • pomalu přibližujte ruce k obličeji a stále sledujte zvolený objekt
 • V okamžiku, kdy vaše ruce narazí na obličej zjistíte, že okénko máte pouze na jednom oku a právě to je označováno jako dominantní. To druhé ruce bez probémů zakryjí a vy si toho ani nevšímnete. Toto oko není pro váš mozek tak důležité. 

 

Takže, teď už znáte své dominantní oko. Pokud máte štěstí pak vaše dominantní oko "sedí" s vaší stranou. Tedy pokud jste pravák a máte dominantní pravé oko právě jste vyhráli Jackpot - začněte se poohlížet po luku označeném jako RH - Right Hand. A proč Jackpot ? Protože patříte k většině a nabídka luků a příslušenství bude opravdu široká

Pokud jste levák a máte dominantní levé oko, pak jste vyhráli. Sice ne JackPot, ale i tak jste na tom dobře. Začněte shánět luk označený jako LH - Left Hand. Nabídka nebude tak široká, ale aspoň víte co shánět.

Problém nastane, pokud vám ruka a oko vychází "do kříže" .. např pravák s dominantním levým okem nebo naopak. Tady bude dobrá rada hodně drahá. Vezměme postupně co s tím můžete udělat :

 • zkuste si test dominance oka zopakovat, zda jste skutečně neudělali nějakou chybu a zda vá stále  vychází to "opačné"
 • můžete problém špatného dominantního oka vyřešit tak, že jej prostě zavřete a budete střílet pouze s jedním otevřeným okem - tím druhým. Odporuje to sice doporučením mít při lovu otevřené obě oči, ale co naděláte. Pokud byste měli otevřené dominantní oko, bude jej mozek prostě přirozeně preferovat .
 • můžete zkusit luk pro opačnou ruku ... část lidí co mají "překřížené ruce a oko" jsou jen výchovou špatně předělaní pravácí nebo leváci. Podle toho co jsem vyčetl nemají s přechodem na druhou ruku takový problém, jak se zdá nám ostatním. Nicméně žádnou praktickou zkušenost nemám.
 • můžete zkusit změnit dominanci oka .. přesněji zesílit "druhé" oko tak, aby i při otevřeném dominantním dokázalo udržet "jakous takous" vůdčí roli. Existuje řada cvičení na posílení dominance oka, které jdou údajně použít i pro změnu dominance nebo posílení nedominantního oka. Nicméně výsledek bude pravděpodobně velmi sporný. 
 • nejlepší ze všeho by bylo najít zkušeného trenéra a poradit se. Nejste ani první ani poslední takto postižený a ze svých zkušeností vám dá určitě lepší radu než dokážu já tady na webu.

 

Podotýkám, že volbu RH /  LH budete muset řešit při nákupu většiny vybavení. Rozhodně to bude luk. Univerzál v kladkovém provedení neexistuje. U mířídel nebo restu je to jak kde - existují verze jen pro RH nebo LH nebo univerzál, který jde nějak přehodit. U ostatního vybavení jako např šípy, toulce, stabilizátory je to v naprosté většině jedno - jde o univerzální vybavení. 

A to je o luku skoro vše .... skoro ... 

thatsallfolks

Tak a jsme u konce. Probrali jsme to nejzákladnější co byste měli vědět před nákupem svého nového luku a co byste měli při svém výběru a nákupu zohlednit. Víte toilk, abyste se byli schopni alespoň zbežně orientovat v nabídce výrobců a byli schopni porovnat rozdíly mezi jednotlivými modely. Zbývá jen pár naprostých detailů, které sice nejsou tak důležité, ale mohou u někoho při výběru hrát svoji roli.

Značka výrobce - už jsem to psal několikrát. Pokud se spolehnete na nabídku zavedených firem neuděláte chybu. Bear, Hoyt, Mathews, Bowtech, PSE atd jsou firmy, které prodávají tisíce luků. Investují obrovské částky do vývoje a vy se můžete spolehnout, že luk od nich bude dobrý. Vyberte si klidně podle "hlasu srdce". Já osobně preferuji Bear - nemám k tomu žádný pořádný důvod, prostě se mi ta značka líbí a líbí se mi luky které vyrábí. Koupím-li Bear vím, že budu primárně spokojený a k naštvání budu muset mít sakra důvod. Nemá cenu se "tlačit" do luku, který se vám nelíbí jen proto, že vám jej někdo doporučil. Kašlete na to. Luk by měl být láska na první pohled a pak to bude na 99% to správné.

Novinka nebo starší model - pokud nejste zarputilí milovníci novinek pak zauvažujte třeba nad lukem, který byl na trhu už třeba minulý rok. To, že model "přežil" každoroční generační modelovou obměnu může znamenat prostě to, že se povedl a že je o něj velký zájem. Navíc budete schopni na netu najít spoustu recenzí. A to i uživatelských, tudíž nezávislých a pravdivých. Budete si o něm moci udělat lepší obrázek než jen podle superlativů v katalogu. Navíc ne každá novinka se přes veškerou snahu musí nutně povést a občas nový model trpí nepříjemnými "nemocemi", než se je podařií časem odchytat a vyladit. 

Barva - luky se vyrábí v různých barevných provedeních. Nejčastěji je to černá nebo maskovací provedení od firmy RealTree - verze AP nebo APG. Méně často najdete luky s karbonovovým designem, maskovací provedení RealTree Snow nebo maskovací provedení jiných výrobců - např. LostCamo. Zdá se to jako detail, ale pokud byste rádi měli luk a vybavení pěkně sladěné, zkuste se před nákupem podívat, kolik a zda vůbec existuje v daném barevném provedení také potřebné a požadované vybavení. Ne, že by na tom záleželo, ale na luku RealTree Snow bude toulec v provedení LostCamo vypadat divně .. alespoň podle mého gusta. Pokud jste ryzí praktici a barva vás netrápí pak si s tím vůbec nedělejte hlavu. 

Nový luk nebo použitý - tato otázka u nás není tak aktuální jako např v USA, kde řada nadšenců prostě obměňuje své luky po jedné jediné sezóně. Prostě je baví každý rok experimentovat s novou hračkou a starší luk prodávají ve vynikající kvalitě za velmi dobré peníze. Problém je, že u nás těchto možností moc není a tak, pokud byste podobný nákup rádi vyzkoušeli, nezbude vám než tak učinit přímo v zemi "zaslíbené" - v USA se všemi problémy, které to s sebou může přinést - komunikace, platba, doprava, případná reklamace atd ... 

Kde nakoupit ?

Otázka lehká, jednoduchá, odpověď na ni je však mnohem komplikovanější. Níže uvedený text berte spíš jako můj osobní názor či zkušenost než jako univerzální pravdu.  Prostě berte jak je nebo nechte ležet :-) V podstatě máte dvě možnosti :

 • Kamenný obchod - je ideální variantou. Tedy pokud je blízko, je dobře zásobený tím, co chcete koupit a ještě předtím vyzkoušet a jeho personál je odborně fundovaný. V takovém obchodě vám nejen poradí, vy si můžete vyzkoušet co chcete, ale budete se sem vracet ohledně servisu, seřízení nebo jen tak pro radost.

Problém je, že u nás takových obchodů moc není. Vlastně není tu skoro žádný. Já osobně znám pouze jeden v Praze a to ještě jen z doslechu. Osobně jsem tam nikdy nebyl, nemám to blízko a vůbec....

Lepší situace bohužel není ani v našem nejbližším okolí - Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko. Možná se pletu - zkuste si udělat vlastní průzkum a dejte mi vědět. Já osobně jsem našel v celé Evropě jediný obchod, který se mi jeví tak, že by mělo cenu se do něj vypravit - Merlin Archery v Anglii. Mají širokou nabídku, dost věcí drží skladem, lidé vypadají, že lukům rozumí a jsou schopni i servisovat (na Youtube najdete jejich recenze luků a pěkný miniseriál Build Your Bow, který ukazuje sestavení nového luku. Bohužel je to k nim kus cesty - z mho Brna asi 1.700km

V ideálním případě kupte svůj luk v USA. Najděte si dobrý obchod a prohlížejte, zkoušejte, střílejte, nechte si od personálu radit, zase střílejte a pak kupte. Luk vám nastrojí veškerým potřebným příslušenstvím, poladí, prostě vše tak jak má být. Jenže, jet do USA jen pro luk taky není jen tak a navíc ty dobré obchody zrovna v New Yorku nenajdete - budete muset o kousek dál. 

 

 • Internet - díky Bohu za něj. Nedovedu si představit, jak jsme bez něj mohli žít :-) A to platí i pro obchody. Najděte si obchod podle vaší libosti s nabídkou podle vašich potřeb a nakupujte co hrdlo ráčí. S nákupem přes Internet je ale jeden problém - musíte dopředu dobře vědět co chcete. Nikdo vám moc neporadí. Musíte to prvně sami promyslet, prozkoumat, pročíst  katalogy, recenze, diskuze, názory, rozhodnout se a teprve pak můžete nakupovat. I tak se občas nevyhnete nákupu, co je tak trošku "mimo" .. prostě ta věc co přijde, není taková jako na obrázku. Stává se mi to občas také, naštěstí zatím jen u nějakých drobností na kterých zas tolik nezáleží. Nikdy jsem nezkoušel nic reklamovat, ty drobnosti za tonestály ... nechávám si je a snažím se pro ně najít nějaké jiné využití - každou chvíli má někdo narozeniny, že ano ? :-)

Až donedávna jsem i pro nákupy přes Internet preferoval eshopy v Evropě, přestože jsou obecně dražší než jejich konkurenti ze zámoří. Důvodem byla nechuť vyřizovat celní formality. Také dopravu jsem považoval za levnější a rychlejší. Až nedávno jsem byl opět donucen koupit něco z eshopu v USA. Byl jsem velmi mile překvapen, jaká změna se od mého posledního nákupu cca před 10 lety udála. Poštovné bylo v onom konkrétním případě srovnatelné s cenou poštovného při nákupu z Anglie. Clo a DPH za mě vyřídila Česká pošta a já jen poplatky uhradil pošťákovi při převzetí. Z USA mi zásilka šla tou nejlevnější cestou "celý" jeden týden ! S vyřízením cla a doručením domů jsem měl věci za týden a půl doma.

Nákup v USA vás také většinou vyjde levněji než v Evropě a to i přes to, že budete muset doplatit clo a DPH. Jediné na co se vyplatí dát pozor je cena poštovného. Liší se prodejce od prodejce a zatímco někde je vcelku rozumná (při větším nákupu) někde až drasticky vysoká. Můžete zkusit využít službu firem, které přeposílají zboží z USA do ČR - většinou vyjde doprava levněji.

Nákup z Internetu má ale jednu nevýhodu - pokud koupená věc potřebuje montáž, nastavení, seřízení apod., budete to muset zvládnout sami nebo najít někoho ve svém okolí kdo vám s tím pomůže. 

 

Na závěr jen moje tři osobní tipy a zkušenosti  :

Merlin Archery - Anglie - kamenný obchod a e-shop. Původně jsem plánoval koupit osobně svůj nový luk přímo u nich v obchodě. Chtěl jsem využít jejich servisu, nicméně jsem časem  nabyl dojmu že to samé zvládnu sám doma a prozatím si ušetřím dalekou cestu. Na Evropu mají širokou nabídku, dost věcí na skladě a rozumné ceny. Nicméně kdyby byli blíž (je to cca 1.700 km) rád bych tam zajel.  Takto jsem od nich pouze kupoval přes eshop. Trošku zmatek, ale pořešili jsme to v milé atmosféře.

BogenSportWelt - německý obchod a eshop. Využívám občas jejich eshop pro věci, které potřebuji rychle nebo které jinde nemají. Ceny poněkud vyšší, doručení levné (cca 20 EUR) a rychlé - rekord jsou 3 dny Pro mě osobně je trošku problém jejich Němčina :-)

LancasterArchery - eshop v USA. Radost nakupovat. Babilion věcí. Skvělé ceny. Při větším nákupu rozumná cena za dopravu. Nutnost doplatit clo a DPH, ale i tak to vyjde většinou levněji než v Evropě. Dodávka rychlá, formality vyřídí Česká pošta za směšný poplatek. 

 

No a to je na téma luků asi opravdu vše. Ale, lukem náš výběr ani popis rozhodně nekončí. Na co by nám byl luk bez šípů ? A svět šípů je stejně komplikovaný a zajímavý jako svět luků.  Takže máte-li zájem, stačí kliknout zde pro pokračování ....

H. 


disbut2